Magyarországon elsõként a Semmelweis Egyetemen indulhatott el a komplex robotsebészeti program, kiterjesztve az oktatásra, kutatásra és a gyógyításra is. Nos, immár egy újabb történelmi lépcsõfokot lépett át a robotok alkalmazása, ugyanis az országban elsõként robotasszisztált epehólyagmûtétet végeztek el a Semmelweis Egyetemen.
A robotasszisztált sebészeti rendszerek elõnye, hogy a beavatkozások biztonságosabban, precízebben hajthatók végre, a betegek felépülése gyorsabb, így rövidebb idõt kell a klinikán tölteniük. A Da Vinci Xi robot segítségével végzett beavatkozás május 24-én történt, a beteg, egy 68 éves nõ a mûtétet követõ második napon elhagyhatta a klinikát, jól van.
Az orvos pedig nem a beteg mellett áll, hanem a sebészi konzolnál ülve tart kapcsolatot a robottal, amelyet pedálokkal és joystickhoz hasonló karokkal irányít Fotó: freepik.com
A technológia segítségével a sebész három dimenzióban és legalább tízszeres nagyításban látja a mûtéti területet. Az emberi csukló mozgásterjedelme korlátozott, míg a Da Vinci-rendszer képes akár 520 fokban is mozgatni a robotkarokat, ezáltal a testben olyan helyre is eljut, és olyan apró mozdulatokra is képes, amelyet egy nyitott mûtét közben sem szabad kézzel, sem laparoszkóppal a sebész nem tudna precízen kivitelezni.
A klinikán az új rendszert évente mintegy négyszázszor használják majd - az általános sebészeti mûtétek mellett - nõgyógyászati, urológiai, fül-orr-gégészeti beavatkozásoknál is. A program részeként egyelõre tíz sebész szerez jártasságot a robotsebészetben.