403.55 Ft

357.09 Ft

Egymást vádolja Ukrajna és Oroszország a hadifogolytábor lebombázásával

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Tech és tudomány

5 dolog, amit talán te sem tudsz az alumíniumdobozokról

10perc.hu
2023. 07. 27.

Nyáron még több okunk van szeretni az alumíniumdobozt.

Redõny, vezetékek, edények, fólia… no meg italos dobozok. Ez mind készülhet alumíniumból. Egy olyan alapanyagból, amit szinte nap mint a nap a kezünkbe veszünk, és mégis olyan keveset tudunk róla.

Legjobb barát a hõségben
A kánikulában semmi másra nem vágyunk jobban, mint egy jéghideg üdítõre, sörre, teára. Az üzletek polcain azonban sokszor hiába keresgélünk, a behûtött italok egy szempillantás alatt elfogynak. Ilyenkor a legjobb, ha aludobozos üdítõt választunk, ugyanis ez szuperül vezeti a hõt, így nagyon hamar lehûl. Az a leggyorsabb, ha a mélyhûtõbe dobjuk, de ha épp csak egy hûtõtáska áll a rendelkezésünkre, próbáljuk ki ezt a trükköt: csavarjuk a dobozt nedves papírtörlõbe, és így tegyük a jégakkuk közé.

Az a csodás nyitófül!
Ha lenne a nyárnak egyetlen konkrét hangja, az biztosan az alumíniumdoboz szisszenése lenne, ahogyan felpattintjuk a fület, és kipezseg belõle a kedvenc italunk. Bár ez a kis tartozék csak 1975 óta része a doboznak, ma már annál fontosabb! Azon túl, hogy ennek segítségével lehet kinyitni, segít megõrizni az ital frissességét és szénsavasságát, sõt! Ha átfordítjuk a fület a már nyitott száj felé, átdughatunk rajta egy szívószálat, ami így biztosan a helyén marad.

Fotó (Illusztráció, Freepik)



Cipekedés nélkül minden jobb
A strandon nincs is megnyugtatóbb látvány egy teli hûtõtáskánál. De kinek van kedve cipelni? Bár az italokat kénytelenek vagyunk magunkkal vinni, próbáljuk minimalizálni a csomagolás súlyát. Ma már rengeteg könnyû hûtõtáska kapható, ami tökéletesen kiváltja a régi, súlyos, merev falú darabokat, de szerencsére az italos dobozokon is spórolhatunk némi súlyt. Az aludobozos italok esetén a teljes tömegnek mindössze a 3%-át teszi ki a csomagolás, így biztosan ezzel járunk a legjobban. Ráadásul hazavinni, és a megfelelõ hulladékgyûjtõben elhelyezni sem okoz gondot.

Dobozból bicikli? Igen!
Magyarországon több mint 1 milliárd darab alumíniumdobozt használunk el évente, aminek több mint a fele hulladéklerakóban vagy szemétégetõben végzi. Ebbõl a mennyiségbõl nemcsak nagyjából ugyanennyi új dobozt lehetne készíteni, hanem más használati tárgyakat is: akár több százezer új biciklivázhoz elég lenne az alapanyag. Ha ehhez akár csak annyit hozzá tudunk tenni, hogy a strandon kiürült dobozokat nem hajítjuk egyszerûen a szemetesbe, máris cselekedtünk valami hasznosat.

Õsrégi darabok
Az alumínium rendkívül értékes anyag, hiszen végtelenszer újrahasznosítható, és ha megfelelõ helyre dobjuk, akkor 60 nap múlva ismét a polcon lehet egy újabb doboz formájában. Ez még azonban nem minden! A 19. század végétõl újonnan elõállított alumínium 75%-a még ma is használatban van, szóval az is lehet, hogy az éppen a kezedben tartott doboz alapanyaga már több mint 100 éves!

„Ez persze csak akkor valósulhat meg, ha az aludoboz nem a háztartási hulladék között köt ki” – mondja Vida Péter, az Every Can Counts kezdeményezés magyarországi tagjának, a Minden Doboz Visszajár projekt képviselõje.

Főkép forrása:

Illusztráció (Freepik)

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek