A régi, rádiós hír szerint a hajóvonták találkozása volt tilos a folyók bizonyos részein, és ez mára lassan arra változik meg, hogy a marsjárók találkozása lesz tiltva a vörös bolygón. Persze a viccet félretéve, két, a Marson kutatásokat végzõ eszköz is jelentéseket küldött.
Megkezdte elsõ tudományos kutatássorozatát a Marson a Perseverance. A NASA marsjárója dél felé tart, hogy megvizsgálja a Jezero kráter fenekét õsi mikrobiális élet jelei után kutatva. A missziót vezetõ kutatók a legimpozánsabb kõzet- és üledékmintákat azonosítják és begyûjtik, a jövõbeli missziók pedig lehozhatják ezeket a Földre alaposabb tanulmányozásra. A Perseverance kamerái több mint 75 ezer képet készítettek, mikrofonjai elõször rögzítettek a Marson hangokat.
Megkezdte a Mars felderítését a kínai, 1,85 méter magas és 240 kilogramm súlyú Csu-zsung, amely már el is küldte az elsõ felvételeit a bolygóról Fotó: Kínai Nemzeti Ûrhivatal
Ugyanakkor az amerikai marsjáró nincs egyedül, hiszen május 22-én érte el a vörös bolygó felszínét, majd megkezdte a Mars felderítését kínai kollégája, 1,85 méter magas és 240 kilogramm súlyú Csu-zsung, amely már el is küldte az elsõ felvételeit a bolygóról, ahol az Utopia Planitia nevû síkságon dolgozik három földi hónapon - 90 solon, vagyis marsi napon - keresztül.
Egy 360 fokos panorámaképen, amelyet a marsjáró terepnavigációs kamerája rögzített, mielõtt a rover elhagyta volna a leszálló platformot, az látható, hogy a leszállás helyén egyenletes a talaj. A távolban a Mars horizontja tûnik fel. A kamera a vörös bolygó felszínérõl is készített képet. A felvételen a Mars felszíne viszonylag egyenletesnek tûnik, a talajon különbözõ méretû kövek láthatóak.