Azt már egy ideje tudják a tudósok, hogy a Jupitert kísérõ jeges Európé fagyott külsõ héja alatt óceán rejtõzik, így Földön kívüli élet otthona lehet, és úgy tekintenek a holdra, mint a Naprendszer legígéretesebb égiteste az élet utáni kutatásban. Ennek elsõ lépcsõjeként kitûzték a Jupiter holdjához tartó NASA ûrszonda indításának idõpontját: az Európé Clipper 2024 októberében indul útnak. A tervek szerint az Európé Clipper melyet egy kereskedelmi rakéta szállít majd 2030 áprilisában érkezik meg az égitesthez - olvasható a BBC News honlapján.
A BBC úgy tudja, az Európé amely a Föld körül keringõ Hold méretével megegyezõ bolygó akkor került ez érdeklõdés kereszttüzébe, amikor az 1990-es években a NASA Galileo ûrszondája bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy az égitest felszíne alatt folyékony óceán rejtõzik. Valószínûleg sziklás maggal rendelkezik, amelyet nagyjából 80 kilométernyi folyékony víz borít, ezt pedig vizes-jeges páncél fedi mintegy 20 kilométeres vastagságban. A tudósok szerint kétszer annyi vizet tartalmaz, mint a Föld összes óceánja együtt.
A tervek szerint az Európé Clipper melyet egy kereskedelmi rakéta szállít majd 2030 áprilisában érkezik meg az égitesthez Fotó: NASA
Feltételezések és az eddigi adatok alapján az Európé óceánjának fenekén akkor is kialakulhat élet, ha nincs fény, amely lehetõvé tenné a fotoszintézist. Az ûrszonda képes lesz elemezni a jégréteg alól a felszínre bugyogó vízben lévõ vegyianyagokat. Akár mintákat is gyûjthet azokból a páraoszlopokból, amelyek úgy tûnnek, mintha a Jupiter holdjának bizonyos területein lövellnének ki az ûrbe.