403.55 Ft

357.09 Ft

Gõzerõvel szervezik a nászutakat a magyarok

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Tech és tudomány

Levált egy darab egy hatalmas jéghegyrõl

10perc.hu
2020. 12. 20.

Letörött egy óriási jégtömb a az Atlanti-óceán déli részén sodródó A68a nevû jéghegyrõl a Copernicus Légkörfigyelõ Szolgálat Sentinel-3 mûholdjának felvételei szerint.

Az Európai Ûrügynökség (ESA) jelentése szerint a letörött jégtömb mintegy 18 kilométer hosszú, területe nagyjából 140 négyzetkilométer, ez akkor mint a spanyolországi Sevilla területe, és jól látható a mûholdfelvételeken az A-68A jéghegy mellett. Utóbbi 150 kilométer hosszú, mintegy négyezer négyzetkilométer területû és több százmilliárd tonna súlyú. Az új jégtömb olyan nagy, hogy minden valószínûleg az A-68D nevezet kapja meg az amerikai Nemzeti Jégközponttól. A jéghegy két letörött jégdarabja korábban A-68B és A-68C nevet kapta.


Víz alatti robotmûszereket és mintavevõ eszközöket fognak használni, hogy megvizsgálják, hogyan befolyásolja környezetét a jégtömeg       Fotó: freepik.com


A mûhold 2017 óta követi az A-68A jéghegy útját, akkor szakadt ugyanis le az Antarktisz Larcen C selfjegérõl. Az elmúlt hetekben aggasztóan közel került a Déli-Georgia szigethez, és a tudósok attól tartanak, hogy megfeneklik a part menti sekély vizekben és veszélyeztetni fogja a térség gazdag élõvilágát – írta meg az MTI.

A hét elején bejelentették, hogy a brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) vezetésével tudóscsoport indul a térségbe a James Cook kutatóhajón, hogy megvizsgálja a jégóriást. Víz alatti robotmûszereket és mintavevõ eszközöket fognak használni, hogy megvizsgálják, hogyan befolyásolja környezetét a jégtömeg.

Főkép forrása:

freepik.com

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek