A legtöbb családi ház, társasházi és panellakás nem rendelkezik szellõztetõrendszerrel. A szellõzést a nem megfelelõen záródó ajtók és ablakok résein át, kereszthuzattal vagy a néha kinyitott ablakokon át történõ légcserével oldják meg. Ez azonban nem helyettesíti a szellõzõrendszert, ami a beltéri levegõ minõségének folyamatos fenntartásához szükséges.
A szigetelés nélküli házakban kevésbé észrevehetõ a levegõcsere hiánya, mert a ház a szerkezeten keresztül szellõzik, pont ezért olyan magas a fûtésszámla. A szigetelt házakban már nem opció a folyamatos szellõztetés elhagyása, mert enélkül gyorsan penészedés alakul ki.
Vannak azonban olyan modern megoldások, amelyek lehetõvé teszik, hogy egyszerre tudjunk energia- és költséghatékonyan fûteni, és mellette a folyamatos levegõellátás is biztosítva legyen. Az északi országokban évtizedekkel ezelõtt kénytelenek voltak megoldani ezt a problémát.
Egyszerre lehet energia- és költséghatékonyan fûteni, és mellette a folyamatos levegõellátás is biztosított Fotó: freepik.com
Finnországban már a 70-es évek óta részei az épületek alapfelszereltségéhez tartozik a levegõcserélõ berendezés. Használatuk számos elõnnyel jár, bekerülési költségük pedig néhány év alatt megtérül, fõleg a mostani, megemelkedett rezsiköltségek mellett jelentette ki a 10perc.hu kérdésére Mikael Denut légtechnikai szakértõ.
Mégis hogyan tudunk a mai rezsiárak mellett spórolni a finn módszerrel? Nos, szellõztetéskor és ki-be járkáláskor a benti, meleg levegõ egy része gyorsan elillan, ám a légcserélõ rendszerek ezt elõzik meg egy különleges technikával.
Az elhasznált levegõt a légtechnika szelepeken át elszívja a szagos és nedves helyiségekbõl (konyha, fürdõ, WC), majd a szellõztetõgép hõvisszanyerõ kamrájában ennek hõenergiáját átadja a befújt levegõnek, amivel a tiszta helyiségek (háló, nappali) levegõigényét elégíti ki a megszûrt, felmelegített levegõ befújásával. Így a megfelelõen mûködõ levegõcserélõ rendszerek körülbelül 85%-kal csökkentik a fûtési energia veszteséget, és a benti levegõ is oxigéndús, káros anyagoktól mentes lesz.
Az egyik legfontosabb a hõmérséklet pontos szabályozása Fotó: freepik.com
Az otthoni páratartalom szabályozása ugyanolyan fontos lehet a kényelmes és egészséges élethez, mint a hõmérséklet szabályozása. A kutatások azt mutatják, hogy otthonunkban az ideális relatív páratartalom 40-55% között van. A penészgomba növekedésének és terjedésének megakadályozása érdekében azonban a szintet 50% alatt kell tartani.
Passzívház esetén a rendszer utánfûtéssel akár az egész ingatlan fûtését tudja biztosítani, vagy a nagyobb komfortérzetért a padlófûtéssel kombinálva fel tudja melegíteni a házat. Nyáron a beépített hõszivattyú segítségével klimatizálhatják az egész otthont, így klíma beszerelése sem szükséges.