Az új család- és lakástámogatások közül a felújítási támogatás iránt lehet a legnagyobb érdeklõdés, melyet 2021. január 1-tõl lehet igényelni, és a felhasználásával a gyermeket nevelõ szülõk felújíthatják otthonukat. Ehhez szükséges a gyûjteni a számlákat, melyeket a kérelemhez csatolni kell. A bankmonitor.hu összeszedte a legfontosabb tudnivalókat a támogatással kapcsolatban.
A teljes felújítási költség felét de legfeljebb 3 millió forintot kaphatja meg a munkálatok befejeztét követõen, utólag a család támogatásként. A felújítási támogatást munkadíjra és anyagköltségekre is lehet fordítani fele-fele arányban. Elõbbihez azonban szükséges szerzõdést kötni a mesteremberrel, melyet szintén be kell nyújtani a kérelem mellé. A teljes igénylést elektronikus csatornán keresztül is intézni lehet.
A felújítási támogatást munkadíjra és anyagköltségekre is lehet fordítani fele-fele arányban Fotó: freepik.com
Minden család egyszer veheti fel a felújítási támogatást, de természetesen nem szükséges kihasználni a maximális 3 millió forintos összeget. Utólag azonban a 3 millió forintból ki nem használt részt nem lehet igénybe venni. Szintén nagyon fontos tudnivaló, hogy a felújítási támogatás igénylésének feltétele a köztartozásmentesség, vagyis nem lehet például a családnak adótartozása.
A kérelmet a munkálatok befejeztét követõ 60 napon belül lehet beadni, a bírálatra 30 nap áll az MÁK részére. Ezt követõen 5 napon belül kiutalja a pénzt a támogatásra jogosult családoknak. Utólagosan 6 hónapon belül a Kormányhivatal ellenõrizheti, hogy ténylegesen elvégezték-e a felújítási munkálatokat.
Természetesen nem szükséges kihasználni a maximális 3 millió forintos összeget Fotó: freepik.com
A támogatásra a gyermeket nevelõ szülõk lehetnek jogosultak, vagyis vállalt gyermek után nem jár az összeg. Hogy ki számít ebben az esetben gyereknek? Nos, minden 25 év alatti gyermek, aki a szülõkkel együtt él, a várandósság 12. hetét elérõ magzat, vagy életkortól függetlenül olyan személy, ha a családdal élõ gyerek megváltozott munkaképességû, fogyatékkal élõ és GYOD támogatás jár utána.
Figyelem! Kizárólag olyan szülõ pályázhat a felújítási támogatásra, aki legalább egy éves folyamatos Tb jogviszonyt tud igazolni, de legfeljebb 30 napos megszakítása volt az elmúlt évben. Ugyanakkor az utolsó 3 hónapban megfelelõ a munkakeresési járandóság is Tb jogviszonynak számít, ugyanúgy, mint a nyugdíj melletti munkaviszony.
A támogatásból felújított lakást vagy házat a család szabadon eladhatja Fotó: freepik.com
Amennyiben a két szülõ külön él, de közösen nevelik gyermeküket, akkor a támogatásra megosztva is jogosultak lehetnek. Vagyis mindkét szülõ felújíthatja saját otthonát és jogosult lehet a támogatásra, azonban együttesen nem léphetik túl a 3 millió forintos összeghatárt. Csak az egyik szülõ jogosult a támogatásra, amennyiben õ neveli a gyermeket a másik félnek nincs beleszólási joga -, abban a másik fél nem vesz részt.
A támogatásból felújított lakást a család szabadon eladhatja, vagyis nem kerül bejegyzésre az ingatlanra jelzálogjog, elidegenítési és terhelési tilalom (ETT). Jó tudni, hogy a család újabb lakás vásárlásakor már nem veheti igénybe még egyszer a támogatást. Ugyanakkor a vevõ/új tulaj akár kérheti a támogatást abban az esetben is, ha az eladó korábban igényelte azt az adott lakás felújítására. Ebben az esetben természetesen a vevõnek meg kell felelnie a támogatás feltételeinek.