Amikor eljön december 6. reggele, sok kisgyermek izgatottan szalad ki az elõszobába, vajon milyen ajándékokat hozott neki a Mikulás. A legtöbben azt sem tudják, hogy valamennyi nagyszakállú, piros kabátos, jóságos úr Szent Miklóshoz köthetõ. Kultusza nem sokkal halála után kezdõdött, már a 6. században templomot emelt neki Konstantinápolyban I. Justinianus császár.
A nagylelkûségéhez és kedvességéhez fûzõdõ történetek nyomán alakult ki a Mikulás-kultusz. A különbözõ kultúrákban szinte mindenütt feltûnik hosszú, prémes, vörös köpenyben járó, deres szakállú, nagycsizmás alakja, személyéhez kapcsolódik a Mikulás-napi ajándékozás szokása. A német nyelvterületen a Mikulásnak fenyegetõ külsejû kísérõi is voltak. A krampuszok. Amíg Európa nagy részén a Mikulás éppen Szent Miklós halálának napján, december 6-án érkezik, addig az amerikai kontinensen Santa Claus karácsonykor érkezik a fenyõfát és az ajándékot hozva, míg az orosz hagyomány szerint Gyed Moroz (Fagy apó) a jóságos Sznyegurocskával (Hópelyhecske) hozza a fenyõfát az ajándékokkal, de Szilveszter napján.
A különbözõ kultúrákban szinte mindenütt feltûnik Szent Miklós hosszú, prémes, vörös köpenyben járó, deres szakállú, nagycsizmás alakja, személyéhez kapcsolódik a Mikulás-napi ajándékozás szokása Fotó: freepik.com
A Gyed Moroz trojkán érkezik hasonlóan, mint a szarvasok által húzott szánon jövõ Mikulás , az öltözéke általában piros vagy égszínkék színû, néha fehér, és hímzéssel díszített. Hosszú bundáját vagy kabátját vékony öv fogja össze, és ellentétben európai és amerikai kollégájával sosem visel szemüveget. Fején szõrmekucsma, hosszú szakálla jól illeszkedik vékony, magas alakjához. Pásztorbotjának segítségével jár, zsákban viszi az ajándékokat, amiket a fenyõfa alatt helyez el.
A teljes cikket a moszkvater.com oldalon olvashatják.