Ha valaki még 2020-ban venne fel személyi kölcsönt, akkor rá is érvényes lesz az a szabály, miszerint december 31-ig legfeljebb 5,75% lehet a személyi hitelek THM-e, vagyis teljes hiteldíj-mutatója. De ez a megkötés csak december 31-ig érvényes, a felvett hitelek kamata és havi törlesztõje 2021-tõl mindenképpen nõni fog.
Több bank esetében már nem elég a 3 hónapos folyamatos munkaviszony, hat hónap igazolását kérik egy hitelhez Fotó: freepik.com
Amennyiben valaki például november végén vesz fel 5 éves futamidõre személyi kölcsönt, akkor már csak egyetlen hónapra, decemberre fizeti a maximum 5,75%-os kamatot, míg a további 59 hónapra a magasabb kamat, ezzel együtt pedig a nagyobb törlesztõ lesz rá érvényes. Éppen ezért a bankmonitor.hu szakértõi szerint nem szabad az induló díjból kiindulni, hanem a késõbbi pénzügyi terhek alapján kell dönteni a hitelfelvételrõl, illetve arról, hogy milyen havi törlesztõrészleteket tud biztosan bevállalni valaki.
A hiteligénylést tervezõknek a jövõ évtõl érvényes havi hiteltörlesztõkön túl azzal is tisztában kell lenniük, hogy a bankok jelenleg szigorúbb feltételekkel adnak személyi kölcsönt, mint a járvány elõtti idõszakban. A szigorítás érzékenyen érinti például a határozott munkaszerzõdéssel foglalkoztatottakat: van bank, amelyik egyáltalán nem hitelezi õket jelenleg, de olyan is akad, amelyiknél a futamidõ nem nyúlhat túl a munkaszerzõdés lejártának dátumán.
Ha idén vesz fel személyi hitelt, akkor csak a decemberi törlesztõje lesz 6 százalék alatti kamattal, januártól magasabb összeget kell majd visszafizetnie havonta Fotó: freepik.com
A határozatlan idejû szerzõdéssel foglalkoztatottak azt tapasztalhatják, hogy már nem feltétlenül elég a legalább 3 hónapos folyamatos munkaviszony megléte, sokszor 6 hónap az elvárás, amibõl az utolsó 3 hónap egy munkahelyen kell, hogy legyen. Ezen kívül a felvehetõ hitelösszeg maximumát is csökkentette a bankok egy része, emiatt 5-6 millió forintos hitelnagyság felett erõsen leszûkül a szóba jöhetõ ajánlatok száma.