Jelenleg több mint 200 ezren rendelkeznek a diákhitel valamelyik formájával az országban. Igaz, hogy igénylése és törlesztése könnyebb, mint bármelyik másik hitelé, de a legelején még bizonytalanul áll neki mindenki a téma megismerésének. Ezért az eduline.hu összeszedte, mit is érdemes tudni a diákhitelekrõl.
Diákhitel1
A szabadfelhasználású diákhitelt bármire költhetik, és igényeik szerint havi részletekben vagy félévente, egy összegben utalják az igénylõnek. Ez az összeg bármire felhasználható, hogy finanszírozhassa valaki az egyetemi éveit. Lehet ez lakhatás, technikai eszközök, kikapcsolódás, mindennapos kiadások fedezése, könyvek, vagy bármi, amire a tanulmányai folytatásához szüksége van.
A Diákhitel1-et bárki igényelheti, aki:
- aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik
- magyar állampolgár
- 45. életévét nem töltötte be
- bejelentett lakcímmel rendelkezik
Fontos tudni ugyanakkor azt is, hogy csak 15 ezer forinttól 150 ezer forintig terjedõ havi összeget vehet fel, ami arra azért elég lehet, hogy ha kell, esetleg az albérletet vagy kollégiumot ebbõl fizesse valaki. A hitelt a tanulmányai alatt bármikor felveheti és bármikor le is mondhatja, nincs hitelbírálat, így az igénylést általában mindenki megkapja.
Azt viszont mindenképp tartsa észben mindenki, hogy mint az összes hitelt, ezt is kamattal együtt kell majd visszafizetni. A Diákhitel 1 kamata 7,99 százalék rejtett költségek nélkül, a törlesztése azonban - remélhetõleg - nem fog csõdbe vinni senkit, mivel az jövedelemarányosan történik. A havi törlesztõrészlet összegét tehát a jövedelmetekhez igazodva határozzák meg, így ez havonta csak egy néhány ezer forintos összeget jelent.
Jelenleg több mint 200 ezren rendelkeznek a diákhitel valamelyik formájával az országban Fotó: Pixabay
Diákhitel2
A Diákhitelnek van egy másik változata is, ami kifejezetten az önköltséges képzések díját fedezi. Ezt a hitelt késõbb kamatmentesen fizethetik vissza, azaz pontosan annyit, amennyit felvettek. Ezt a pénzt egyébként nem is az igénylõnek utalják, hanem - mivel tényleg csak a tandíjat lehet finanszírozni belõle - közvetlenül az egyetemnek.
A Diákhitel 2-t az 1-es típusához hasolóan szintén bárki igényelheti, aki:
- aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik
- magyar állampolgár
- 45. életévét nem töltötte be
- bejelentett lakcímmel rendelkezik.
A hitelt bármikor felvehetik és bármikor le is állíthatják, ezért lehetõség van arra is, hogy csak egyetlen félévet finanszírozzon ebbõl, de az sem probléma, ha a képzések teljes összege Diákhitelbõl lesz kifizetve. A visszafizetése ennek is jövedelemarányos, a Diákhitel 1-hez hasonlóan havi néhány ezer forintos költség.
2023. július elsejétõl már csak meghatározott bankoknál nyitott, úgynevezett diákhitel számlára folyósítják az új szabad célú (Diákhitel 1) diákhitelek összegét. Így most az országban összesen négy banknál lehet ilyen számlát nyitni: az OTP-nél, az ERSTE Banknál, a Gránit Banknál és az MHB Banknál.
Mindkét hitel esetében az igénylést közvetlenül a Diákhitel Direkt honlapján lehet intézni, ahol az igénylési folyamat során ki kell választani a kívánt számlavezetõ bankot. Ha Diákhitel2-t szeretne kötni a hallgató, ebben az esetben megvan az a lehetõség a számára, hogy eldöntse, marad-e a meglévõ bankszámlájánál vagy inkább áttér a négy partner egyikére.
A jogosultsági feltételek ellenõrzése után a számlanyitási kérelmet elküdik a kiválasztott banknak, ahol a bank kollégái felveszik az igénylõvel a kapcsolatot. Ezután történik a személyesen vagy online a számlanyitás, vagy az eddigi szerzõdés módosítása. Ha megvan a számla, a bank továbbítja a számlaszámot a Diákhitel Központnak és innentõl fogva nincs is már más teendõ.