Bár már a nyári offenzíva kezdetén is voltak próbálkozások Ukrajna részérõl, hogy elõrehaladást érjen el Bahmut térségében, az erõfeszítések az elmúlt hetekben felerõsödtek, miközben a déli területeken alábbhagyott az orosz állások elleni szárazföldi támadások intenzitása. Kijev most jelenleg három területen próbálja meg áttörni az orosz védvonalakat, ebbõl az egyik cél pedig úgy tûnik, a pár hónappal ezelõtt elvesztett Bahmut bekerítése és visszafoglalása számolt be a Portfólió.
Az ukrán fegyveres erõket nagyon kiterjedt orosz védvonalak várták Zaporizzsja megye területén, Tokmak felé legalább négy kiterjedt orosz védelmi rendszer mûködik. A Szurovikin-vonalnak is hívott védelmi rendszeren hónapokon keresztül dolgozott Oroszország, miután minden jel arra mutatott, Ukrajna következõ célpontja a Krím-félsziget és Herszon megszállt területeinek leválasztása lesz, ennek érdekében pedig déli irányban folytat majd offenzívát.
Ezzel szemben Bahmut térségében nem volt lehetõsége felkészülni és mélységi védelmet kialakítani az orosz csapatoknak. Szoledárt és Kliscsijivkát januárban, az ettõl nyugatra fekvõ területeket pedig márciusban foglalták el az orosz csapatok, míg magát a várost csak május végén sikerült. Olekszandr Bakulin ezredes, a város körül harcoló 57. ukrán dandár parancsnoka azt állította, az elmúlt idõszakban sokat javultak az erõviszonyok, a "kegyetlen" Wagner-zsoldosokat gyengébb reguláris alakulatok váltották fel.
Kijev most jelenleg három területen próbálja meg áttörni az orosz védvonalakat Fotó: BBC
Mind Oroszország, mind Ukrajna azt állította, hogy ellenfele a legjobb egységeit, fegyverzetét veti be a város elfoglalása/védelme érdekében. Egyszerûen Oroszország nem engedheti meg magának azt legalábbis a harctéri morál szempontjából -, hogy elveszítse a nagy áldozatok árán megszerzett települést. Ukrajna számára is presztízskérdés a település birtoklása.
Az is elképzelhetõ, hogy Ukrajna arra törekszik, hogy Oroszországot a csapatai áthelyezésére kényszerítse. Már most vannak arra utaló jelek, hogy Moszkva egységeket dob át a város körüli védelmének megerõsítése érdekében többek között a csecsenekbõl álló Ahmat alakulatot is áthelyezték Kliscsijivka védelmére.
Nem elképzelhetetlen, hogyha a bahmuti ukrán ellentámadás sikeresen folytatódik, Moszkva kénytelen lesz leállítani a Harkiv megyében kibontakozóban lévõ támadását, esetlegesen pedig egységeket kell átvezényelnie más frontszakaszokról.
Oroszország nem engedheti meg magának azt legalábbis a harctéri morál szempontjából -, hogy elveszítse a nagy áldozatok árán megszerzett települést Fotó: TASSZ
Lehetséges az is, hogy a kijevi katonai vezetés ismét a tavaly sikeresen alkalmazott stratégiát igyekszik felújítani. Az akkor, Herszon térségére koncentrált offenzíva elvonta az orosz erõk figyelmét, így Ukrajna képes volt váratlanul a front egy másik területén, Harkiv régióban ellentámadásba lendülni, és gyors eredményeket elérni. Most a Krím lehet a cél, illetve a dél-ukrajnai területek felszabadítása.
Ha Ukrajna képes lesz visszafoglalni a települést és környékét, lehetõséget teremthet magának egy olyan offenzívára, amely a 2014-ben elszakított területeket célozná. Keleten Popaszna település biztosíthatja a betörést Luhanszk megyébe, míg déli irányban Horlivka elfoglalása lehet az az ugródeszka, amely megteremti a régió központjának számító Donyeck város ostromát.
A település alapvetõen egy olyan logisztikai központot jelent a Donbaszban, amely fontos közúti és vasúti összeköttetésekkel rendelkezik mindkét fél számára egy további offenzíva szempontjából. A településrõl fõút vezet Szlovjanszk és Kramatorszk, az ukrán adminisztrációs központok és megerõsített városai irányába, míg Ukrajna céljai szempontjából a szakadár népköztársaságok elleni támadásnak biztosítana erõs alapot.