Nyoma veszett Jevgenyij Prigozsinnak, ugyanis szombat este óta nem adott életjelet magáról. Utoljára akkor hallhattunk felõle, amikor bejelentette, leállította a Wagner-egységek vonulását Moszkva felé. A hivatalos közlés szerint a vezér Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel állapodott meg, és állítólag Minkszbe utazott Prigozsin, miután Moszkva visszavonta az ellene kiadott elfogatóparancsot.
Azonban a Wagner-vezért utoljára Rosztovban látták, amikor egy autóval Moszkva felé tartott. Akkor mosolygott, sõt több helyi lakossal is kezet rázott, amirõl még fénykép is készült - írja az Infostart. A lap kiemelte, amennyiben Prigozsin valóban Fehéroroszországba tart, akkor elõbb Szocsiba vagy Volgográdba kellett eljutnia, hogy repülõvel tegye meg az utat, autóval jóval tovább tartana eljutnia Minszkbe.
A Twitteren most egy olyan orosz útlevél képe jelent meg, amelyben a fotó kétségtelenül Jevgenyij Prigozsinról készült, de az úti okmány tulajdonosának neve Vlagyimir Bobrov. Prigozsin a hírek szerint Fehéroroszországba ment, de, hogy valójában hol lehet, arról egyelõre nincsenek hitelt érdemlõ információk.
Hogy mi lesz a Wagner-csoport katonáival, arról megoszlik a szakértõk véleménye Fotó: BBC/Reuters
Mindenesetre a szakértõk szerint Putyin számára óriási presztízsveszteség a lázadás, annak a jele, hogy az általa felépített rendszer kezd instabillá válni. Hogy mi lesz a Wagner-csoport katonáival, arról megoszlik a szakértõk véleménye.
Az egyelõre nyitott kérdés, hogy mi lesz a hátramaradt zsoldosokkal. "Prigozsin egy jó darabig Fehéroroszországban fog maradni, és most már elég nyíltan hangoztatják, hogy az egész Wagner csoport meg fog szûnni, illetve a megbízható embereket be fogják sorozni az orosz reguláris hadseregbe. Ez szerintem napok kérdése" - nyilatkozta az ATV Híradó stábjának Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértõ.
Tarjányi Péter szerint azonban ez a folyamat nem lesz ennyire egyszerû. A Wagner-tagok kiképzése ugyanis elmarad a reguláris katonáékétól. Másrészt pedig megingott a bizalom velük kapcsolatban.
A Putyin által bevezetett és az elmúlt 23 évben fenntartott rendszer repedezik Fotó: kremlin.ru
"Azt nem lehet elfelejteni, hogy õk egy zendülésben részt vettek. Egy zendülõt melyik katonai parancsnok nem kísér figyelemmel, hogyha az egy simlibe kerül? Tehát bizalmi helyzetre, olyan feladatokra nem fogják küldeni õket, ahol egyébként veszélyeztethetik az alakulatot" - mondta a szakértõ, majd hozzátette: a lázadással leleplezõdött, hogy a Putyin által bevezetett és az elmúlt 23 évben fenntartott rendszer repedezik.
Ezzel Kaiser Ferenc is egyetért. Mint mondta, az, hogy a Wagner-csoport ellene fordult, óriási presztízsveszteség, akárcsak az, ahogy az egész véget ért, hiszen nem verték le a felkelést, nem végezték ki és nem is tartóztatták le Prigozsint, valamint a résztvevõket, hanem maga a lázadó adta fel egész tervét és kvázi hõsként elvonult.
"És, ami a legérdekesebb, hogy ezt Putyin maga nem is kommunikálta" - mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
Resperger István szerint a lázadás több személycserét is elõidéz az orosz reguláris erõknél. Kiemelte, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatoknál, a belbiztonsági erõknél és a katonai hírszerzésnél is lesznek változások, illetve erõsítések.