Egy bizalmas, kormányközeli forrás azt állította nemrég, hogy az Egyesült Államok kormánya két-három hónappal az Északi Áramlat tavaly szeptemberi felrobbantása elõtt titkosszolgálati jelentéseket kapott a gázvezeték elleni ukrán támadás tervérõl. A Wall Street Journal úgy fogalmazott, az errõl szóló részletinformációk az idén tavasszal megszellõztetett Pentagon-iratokban is fellelhetõk.
Az amerikai hírszerzéssel a holland katonai hírszerzés szintén közölte, hogy az ukrán hadsereg támadást tervezhet a vezeték ellen egy búvárcsapat segítségével, amely a vezérkari fõnöknek, Valerij Zaluzsnijnak jelent jelent közvetlenül, éppen azért, hogy Volodimir Zelenszkij elnök ne tudjon semmit a mûveletrõl - írta a Blikk.
Az amerikai lap szerint a hírszerzõk meg is kérdezték az ukránokat, hogy készülnek-e a támadásra, ám ott az értesüléseiket sem megerõsíteni, sem cáfolni nem akarták. Késõbb aztán arról jöttek ügynökségi információk, hogy Ukrajna visszavonta a kiszivárgott tervet.
A holland katonai hírszerzés közölte az amerikaiakkal, hogy az ukrán hadsereg támadást tervezhet a vezeték ellen egy búvárcsapat segítségével Fotó: The Telegraph/Reuters
Az ATV Híradó szerint robbantással számos európai kormány Oroszországot gyanúsította, míg Putyin az Egyesült Államokat, valamint szövetségeseit okolta. Olyan forgatókönyvek is napvilágot láttak, hogy egy "civil" ukránbarát csoport felelõs a robbantásért. Ukrajna továbbra is tagadja, hogy köze lenne a támadáshoz.
??Lancet drone takes out a Leopard 2 tank pic.twitter.com/v71GlzqPTq
War Monitor (@WarMonitors) June 10, 2023
A frontvonalon sem jobb Kijev helyzete. Ugyan folyamatosan nyomul elõre nagy áldozatok árán az ukrán hadsereg, ám az oroszok napok óta arról számolnak be, hogy német Leopard 2-es harckocsikat és amerikai M2-es Bradley lövészpáncélosokat sikerült zsákmányolniuk. Ráadásul nemrég több olyan videó is nyilvánosságra került a közösségi médiában, amelyrõl egyértelmûen igazolható, hogy az ukránok valóban elveszítettek több nyugati páncélos jármûvet.
Immár bizonyított, hogy több kilõtt nyugati harckocsi került orosz kézre Fotó: BBC
Nagy kérdés, hogy az oroszok mit kezdhetnek ezekkel. Bár megjavítani és újból csatasorba állítani valószínûleg nem tudják ezeket, mivel nincs hozzájuk semmilyen alkatrészük. Leginkább arra lehet jó egy-két helyreállított nyugati páncélos, hogy az interneten vagy a tévében mutogassák, esetleg kiállítsák a moszkvai német vagy amerikai nagykövetség elé - írja az Infostart.
Az oroszok számára a harckocsik páncélzatának a felépítése lehet a legfontosabb, ugyanis a modern tankok többrétegû páncélzattal rendelkeznek, amelynek pontos felépítése szigorúan titkos. És, ha az oroszok sikeresen felmérik a páncélzat összetételét, akkor a jármûvek gyenge pontjait is megtalálhatják, ami a késõbbiekben fontos lehet számukra.