Noha fegyverszünetet nem eredményezett az Isztambulban megtartott, következõ béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között, azért némi elõrehaladás tapasztalható volt a megbeszélésen. Az ukránok kötelezettséget vállalnának arra, hogy Ukrajna semleges állam lesz a jövõben, erõs orosz biztonsági garanciák ellenében. Ennek megfelelõen nem csatlakozna egyetlen katonai szövetséghez sem, s külföldi katonai bázisok sem lennének az ország területén.
Ugyanakkor 15 éves, bilaterális egyeztetési idõszak venné kezdetét az Oroszország által 2014-ben annektált Krím-félsziget jövõbeli státuszáról a teljes fegyverszünet hatályba lépését követõen. A felek megállapodtak, hogy legközelebb külügyminiszteri egyeztetésre kerül sor. Ugyanakkor Putyin elnök jobbkeze, Dmitrij Peszkov elnöki szóvivõ közölte, van esély egy elnöki találkozóra Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij között a közeljövõben.
Persze a háttérben mindent megtesznek a felek, hogy kedvezõbb helyzetet alakítsanak ki az esetleges fegyverszünet aláírásáig. A 2014-ben kikiáltott, azóta is Moszkva támogatását élvezõ Donyecki Népköztársaság megfontolja, hogy csatlakozzon Oroszországhoz jelentette ki Denisz Pusilin szakadár vezetõ.
A háttérben mindent megtesznek a felek, hogy kedvezõbb helyzetet alakítsanak ki az esetleges fegyverszünet aláírásáig Fotó: Twitter
Minderre azonban csak azt követõen kerülhet sor, ha a köztársaság teljes területe felszabadításra kerül. Az alkotmányos határok elérése a fõ hadászati célkitûzés jelenleg tette hozzá. Néhány nappal ezelõtt a másik szakadár terület, a Luganszki Népköztársaság vezetõje is felvetette az Oroszországhoz való csatlakozás gondolatát, melyrõl szerinte népszavazásnak kell majd döntenie.
A fegyverek sem hallgattak, és az oroszok továbbra is bombáznak ukrán célpontokat. Legkevesebb kilenc ember veszítette életét rakéta becsapódások következtében a dél-ukrajnai Mikolajivban. Egy regionális kormányzati épületre mértek csapást az orosz erõk, a halottak mellett 28 sebesült is van az ukrán ügyészség Telegramon közzétett közlése szerint.
A fegyverek sem hallgattak, és az oroszok továbbra is bombáznak ukrán célpontokat Fotó: Twitter
Ráadásul annak ellenére, hogy az orosz hadsereg vezetése bejelentette, hogy visszavonják a csapataikat a jószándék jeleként Kijev környékérõl, a Pentagon szerint ez nem igaz, az ukrán fõváros továbbra is fenyegetésnek van kitéve.
Az amerikai védelmi minisztérium szerint mindössze arról van szó, hogy Moszkva úgy döntött, erõinek egy kis részét újrapozicionálja Kijev körzetében. Azt látjuk, hogy néhány egység távozik csupán az ostrom frontvonalából, miközben Oroszország visszavonulásról beszél. Fel kell készülnünk arra, hogy komoly offenzíva veszi kezdetét valahol máshol Ukrajnában a közeljövõben jelentette ki John Kirby szóvivõ.