402.93 Ft

356.04 Ft

Jövõre érettségizel? Mutatjuk a változásokat

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Orosz-ukrán háború

Lehet, hogy hamisítvány az orosz foglyok lábonlövését bemutató film?

10perc.hu
2022. 03. 30.

Az ukránok már megkezdték a brutális fogolykínzásról szóló video vizsgálatát, és ha valósnak bizonyul, kemény büntetést ígértek az elkövetõknek, ugyanakkor egy számos szakértõ véleményét tartalmazó anyag szerint könnyen elõfordulhat, hogy nem valós történetet mutatnak be a döbbenetes képsorok.

Úgy tûnik, a mostani orosz-ukrán háborúban mindkét fél úgy érzi, hogy a másik lejáratása érdekében mindent szabad. Már maga a háború, a civilek halála önmagában is borzalmas, de amikor olyan videók kerülnek fel a közösségi oldalakra, amik egyszerûen nem emberi szemnek valók, még jobban megborzadnak az emberek.

Egy világ szörnyülködött például azon, amikor arról jelentek meg szívszaggató fotók és kisfilmek, hogy az oroszok szétlõtték a mariupoli szülészetet és gyermekkórházat, ahonnan véresen kellett kimenekíteni a kismamákat. Az oroszok azonnal hamisítványnak és beállított, megrendezett fényképeknek nevezték az AP fotósainak munkáját.

Utóbbiak állítják, minden úgy történt, ahogy azt a képeken megörökítettek, és valóban bombatámadás érte az épületet, ahol igenis mûködött kórház. Az orosz vezetés szerint az Azov fészkelte be magát a korábban kiürített kórház épületébe, és a világ egy része el is kezdett kételkedni az eset valódiságában.


A mariupoli kórház elleni bombatámadást bemutató fotókat az oroszok beállított hamisítványoknak tartják, míg az ukránok szerint kismamákat, betegeket és orvosokat kellett kimenteni a támadást követõen    Fotó: AP


Nemrég egy másik video borzolta a világ kedélyét, melyen ukrán fegyveresek kegyetlenül vallatják, majd lábon lövik orosz hadifoglyaikat. Az oroszok még az isztambuli béketárgyalásokon is felhozták a brutális cselekedetet, amire Olekszij Aresztovics ukrán elnöki tanácsadó ígéretet tett az eset kivizsgálására, sõt, egészen aggasztónak nevezte a fegyveresek cselekedeteit az ENSZ ukrajnai megfigyelõ missziójának vezetõje, Matilda Bogner.

Mára azonban kiderült, ebben az esetben sem lehetünk biztosak abban, hogy minden úgy történt, ahogy azt a video láttatja. Ugyanis a BBC szakértõk segítségével kikockázta, ízekre szedte és elemeztette a brutális képsorokat. A vizsgálat szerint elõfordulhat, hogy megrendezett propagandáról van szó, ugyanakkor további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy a video hitelességét minden kétséget kizáróan igazolják vagy kétségbe vonják.

A BBC szakértõi a Twitter-felvétel és a brit portál korábbi fotói alapján megállapították, hogy a videót a Harkivtól délkeletre levõ településen, Malaja Rohanban található tejgazdaságban készítették, ahol még a napokban is heves harcok dúltak a felek között. Ugyanakkor azt nem lehet kideríteni pontosan, mikor vették fel, ugyanis nincsenek meg a metaadatok, ám az idõjárási viszonyokat figyelembe véve március 26-án, a reggeli órákban történhetett.


Egy biztos, a brutális felvételeket Harkivtól délkeletre levõ településen, Malaja Rohanban található tejgazdaságban készítették március 26-án a reggeli órákban     Fotó: Twitter


A felvételen látható foglyok közül hármat egy gépjármûbõl vezényelnek ki, majd egy fegyveres közelrõl lábon lövi õket. Nyelvészek szerint a fogvatartók kelet-ukrajnai akcentussal beszélnek, ami maximum azt bizonyítja, hogy onnan származhatnak, ott élnek, ám lehetnek ukránok, vagy éppen a szakadár erõk harcosai is.

A foglyokat lábon lövõ fegyveresen ugyan ott van az ukránok által viselt kék szalag, ám több olyan ismertetõ jelet nem lehet felismerni rajtuk, ami alapján hitelesen be lehetne azonosítani õket. Az általa használt fegyvert – AK–74-es gépkarabély – ugyan fõleg az ukránok használnak, de számos szakadár katona szintén használja, így ez sem perdöntõ a hitelesség ügyében.

Nick Reynolds, a Royal United Services Institute (RUSI) szakértõje mindehhez hozzátette, abszolút nem biztos, hogy azért rúg kisebbet a fegyver, mert vaktöltényt használtak a felvétel elkészítése közben, ugyanis a fegyveres által használt gépkarabély kis kaliberû, így éles töltény esetén sem rúg nagyobbat. Azaz, a felvétel alapján eldönthetetlen, vajon éles vagy vaktöltényt lõttek ki a fegyverbõl.


A BBC kiderítette, az adott helyen és idõpontban az Azov egyik egysége is ott harcolt a térségben, akik saját közösségi oldalukon nem titkolták, ejtettek orosz foglyokat     Fotó: Twitter


A megkérdezett katonai orvosok sem tudtak hitelt érdemlõen állást foglalni abban a kérdésben, vajon valóban lábon lõtték-e a három foglyot. Ugyanakkor a BBC katonai forrásokra hivatkozva megírta, az adott helyen és idõpontban az Azov egyik egysége is ott harcolt a térségben, és a saját közösségi oldalukon elismerték, hogy a harcokban 30 orosz katonát elfogtak, akiket bezártak egy kamionba és arra kényszerítették õket, hogy hangosan énekeljék az ukrán himnuszt.

A brit portál ígéretet tett arra, hogy a film eredetiségét és az azon látható kegyetlen, brutális bánásmódot tovább vizsgálják, mert mindenképpen szeretnék hitelt érdemlõen bebizonyítani, hogy a felvétel vagy valódi, vagy pedig hamisítvány. Egy biztos, ha megvan a hiteles bizonyíték valamelyikre, azt azonnal közölni fogjuk.

Főkép forrása:

BBC

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek