Ez már egészen döbbenetes, az Ukrajnát lerohanó oroszok immár nem tagadják, ha kell, bizony az atomfegyvereket is hajlandóak bevetni. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivõt a CNN sztárújságírója, Christiane Amanpour arról faggatta, meg van-e gyõzõdve arról, hogy Putyin elnök nem nyúl a nukleáris opcióhoz Ukrajna kapcsán.
Nos, Peszkov válasza igencsak nyugtalanító és fenyegetõ a világra nézve, ugyanis a CNN International-nek nyilatkozva elmondta, Oroszországnak van egy belbiztonságra vonatkozó koncepciója, amely nyilvános. Ebben le van fektetve, milyen tényezõk fennállása esetén válhat indokolttá a nukleáris fegyverek bevetése: ha Oroszország létében érzi fenyegetve magát, bevethetõ a nukleáris arzenál az ország védelme érdekében.
Hogy ez mit jelent? Nos, nem is olyan régen Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivõje kijelentette, "az ukrajnai különleges katonai mûveletet az ENSZ Alapokmányának 51. cikke szerinti önvédelem joga alapján hajtjuk végre". Na, már most, ha az Ukrajna elleni agressziót önvédelemnek állítja be az orosz politikai vezetés fõleg ismerve, ki kit támadott meg , akkor ez alapján Moszkva már abban is létének veszélyeztetését láthatja, ha egy ukrán visszalõ
Ha Oroszország létében érzi fenyegetve magát, bevethetõ a nukleáris arzenál az ország védelme érdekében Fotó: Twitter
Az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon elítélte, hogy a Kreml szóvivõje nem zárta ki, hanem bizonyos esetekben bevethetõnek ítélte az atomfegyverek használatát az ukrajnai háború kapcsán. John Kirby minisztériumi szóvivõ veszélyesnek minõsítette Peszkov szavait, mert szerinte egy felelõs atomhatalomnak nem így kellene viselkednie. Hozzátette: egyelõre nem áll fenn a közvetlen veszélye annak, hogy a háború nukleáris konfliktussá eszkalálódjon.
Leon Panetta volt amerikai védelmi miniszter is bírálta Peszkov megjegyzéseit. Szerinte veszélyes az, hogy Oroszország lehetséges ürügyet keres a nukleáris fegyverek bevetésére. Ez komoly aggodalomra ad okot, hogy Oroszország legalábbis fontolóra veszi ezt a lehetõséget nyilatkozta Panetta.
Mindenesetre Peszkov kijelentései éppen akkor hangoztak el, amikor Vlagyimir Putyin és francia kollégája, Emmanuel Macron telefonon tárgyalt a háború eseményeirõl, a fegyverszünet megkötésének lehetõségeirõl. Az egyórás telefonbeszélgetésen nem sikerült megállapodásra jutni a francia fél által reklamált tûzszünetrõl Ukrajnában.
Vlagyimir Putyin és francia kollégája, Emmanuel Macron telefonon tárgyalt a háború eseményeirõl, a fegyverszünet megkötésének lehetõségeirõl Fotó: France24
Egyelõre nincs megállapodás, de Macron elnök meg van arról gyõzõdve, hogy folytatni kell az erõfeszítéseket" - tudatta az Elysée-palota. A francia elnökség álláspontja szerint "nincs más megoldás, mint a tûzszünet, valamint jóhiszemû tárgyalások Oroszország részérõl Ukrajnával".
Moszkva csak annyit közölt az AFP hírügynökség szerint, hogy a megbeszélést a francia fél kezdeményezte, és annak témája az ukrajnai helyzet, valamint az ukrán és az orosz fél között folyamatban lévõ tárgyalások voltak.
Lengyelország javaslatára felmerült, hogy a NATO küldjön békefenntartókat Ukrajnába. Nos, nem késett sokáig az orosz válasz, hiszen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy elõadáson úgy fogalmazott, ha ez megvalósul, az közvetlen összeütközéshez vezethet Oroszország és a szövetség között.
Moszkva egyértelmûen úgy állítja be, hogy Kijev miatt haladnak nehezen az orosz-ukrán béketárgyalások Fotó: Twitter
Lengyel kollégáink már bejelentették, hogy közeledik a NATO-csúcs, és békefenntartókat kell küldeni Ukrajnába. Remélem, értik, mirõl van szó. Ez a legközvetlenebb összeütközés lesz Oroszország és a NATO fegyveres erõi között, amelyet mindenki el akart kerülni, és azt hangoztatta, hogy elvileg soha nem történhet meg" - jelentette ki Lavrov, aki hozzátette, Kijev miatt haladnak nehezen az orosz-ukrán béketárgyalások.
Egy biztos, a lengyel-orosz kapcsolatok is közelednek a mélypont felé. Stanislaw Zaryn, a titkosszolgálatokért felelõs lengyel miniszter szóvivõje bejelentette, Oroszország számára kémkedõ 45diplomata listáját adta át a lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) a varsói külügyminisztériumnak, az érintettek sürgõs kiutasítását kérve.
Az ABW által kedden a külügyminisztériumnak továbbított listán szereplõ, diplomáciai státuszt élvezõ személyek valójában Lengyelország, valamint partnerei ellen folytatnak hírszerzési tevékenységet. A kiutasítandó személyek, valamint azok, akik együttmûködtek velük, az Oroszországi Föderáció titkosszolgálatának a tisztviselõi - mondta el Zaryn.