A lassan két hete tartó orosz-ukrán háborúban talán elérkezhetünk a világ által nagyon remélt fegyverszünethez. Persze senki se gondolja azt, hogy ez a béke felé vezetõ út elsõ lépése, ugyanis Oroszország egész Ukrajnára kiterjedõ humanitárius tûzszünetet jelentett be, de csak addig, amíg a városokból a civil lakosság el tud menekülni.
A tûzszünet szerda reggel 10 órakor lép életbe, célja, hogy lehetõvé váljék a civilek evakuálása jelentette a Tassz orosz hírügynökség. Az oroszok informálták Irina Verescsuk ukrán miniszeterelnök-helyettest a kialakítandó humanitárius folyosókról Kijev, Csernihiv, Szumi, Harkiv és Mariupol körzetében.
Az ukrán hadsereg felkészült a védelemre, de az ígéretek alapján holnap még nem támadnak az oroszok Fotó: Twitter
Az északkelet-ukrajnai Szumi térségében ténylegesen létrejött a humanitárius korridor, a felek eddig betartják a tûzszüneti megállapodást. Az elsõ konvoj már korábban elhagyta a várost, a civilek között mintegy 1000 külföldi diák is volt. A második konvoj távozása is folyamatban van közölte Kirilo Timosenko, az ukrán elnöki stáb helyettes vezetõje.
Ugyanakkor senki se gondolja, hogy rövidesen nem dörögnek újra a fegyverek. Több napos tüzérségi elõkészítés után megindult az orosz szárazföldi offenzíva Mariupol, az Azovi-tenger partján fekvõ kikötõváros ellen. A várost védõ Ukrán Nemzeti Gárda, soraikban az Azov harcosaival egyelõre visszaverte az elsõ rohamokat.
Az Azov fegyveresei a Nemzeti Gárdával eddig sikeresen végték meg Mariupolt az orosz támadásoktól Fotó: Twitter
A városban napok óta nincs ivóvíz, áram, fûtés. A lakosság esõvizet gyûjt az ereszcsatornákból szomja oltására. A 450 ezer lakosú városból mintegy 200 ezer civilt evakuálna a városvezetés, de az ezt biztosítani hivatott tûzszüneti megállapodások több alkalommal is perceken belül összeomlottak. Talán szerdán sikerül a civileknek elhagyniuk a várost.
Közben az ukránok lázasan készülnek az 1 millió lakosú Fekete-tengeri kikötõváros, Odessza megerõsítésére, mivel nem kívánnak Harkiv sorsára jutni. Az ukrán külkereskedelem mintegy 70 százaléka tengeri úton zajlott a háborút megelõzõen, elsõsorban az odesszai kikötõn keresztül, így a város birtoklása stratégiai jelentõségû.
Odesszában az üzletek egy része nyitva tart, csakúgy, mint az üzemanyag töltõállomások. A tengerpartról látni a Fekete-tengeri orosz flotta hadihajóit, egyelõre azonban nem lövik a várost a tengerrõl, s az orosz szárazföldi erõk is több tucat kilométer távolságra vannak még. A városban nincs pánik, bár nagy a bizonytalanság a jövõt illetõen.
Lenni vagy nem lenni ez a tegnap kérdése volt. Országom válasza ma: Lenni! Bár talán túl késõ
- hangzott Zelenszkij drámai videóüzenete Fotó: MTI/MTVA
Mindeközben a londoni parlament alsóházához szólt ma délután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki szenvedélyes beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy országa honvédõ háborút folytat egy nagyon erõs ellenséggel szemben, miközben légtere védtelen.
Sürgette a brit törvényhozókat, hogy cselekedjenek. Lenni vagy nem lenni ez a tegnap kérdése volt. Országom válasza ma: Lenni! Bár talán túl késõ - hangzott drámai videóüzenete. Az ukrán elnök szavait standing ovation kísérte, felállva tapsolta meg õt az Alsóház.