403.55 Ft

357.09 Ft

Átveheti a Balaton szerepét a Tisza-tó

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Orosz-ukrán háború

Akiknek a vérét akarja Putyin és az orosz nép: az Azov zászlóalj

10perc.hu
2022. 03. 07.

Vlagyimir Putyin arra hivatkozott, amikor elrendelte a különleges katonai mûveletet – vagyis megtámadta Ukrajnát –, hogy „nácimentesíteni“ kell nyugati szomszédját. Az orosz elnök természetesen Mariupol védõire gondolt, akik nyíltan vállalják szélsõjobboldali nézeteiket.

Vélhetõen még mindenkinek erõsen él a tudatában az a Vlagyimir Putyin által elmondott beszéd, melyet az Ukrajna elleni katonai invázió megindításakor mondott el. Ebben többek között arra hivatkozott, hogy a független ukrán állam megtámadásának egyik fõ oka, hogy Ukrajnát nácitlanítsák. Sokan gondolkodtak azon, vajon kire gondolhatott az orosz elnök.

Nos, nem titok, elsõsorban a 2014-ben alapított Azov zászlóaljra gondolt Putyin, melynek tagjai valóban nem állnak távol a legszélsõségesebb nézetektõl. Sõt, tagjai nyíltan használnak náci jelképeket, és a Kelet-Ukrajnában zajló fegyveres harcokban igencsak kétes hírnevet vívtak ki maguknak.

Sokan gondolkodtak azon is, hogy az orosz hadsereg vajon miért fordít akkora erõfeszítést a többségben orosz ajkú, de jelentõs görög kisebbséggel rendelkezõ 445 ezres Mariupol bevételére. Ennek két oka van. Egyrészt a stratégiailag rendkívül fontos fekvése miatt – közel van a szakadár területekhez, valamint kikötõvel rendelkezik az Azovi-tengerhez –, másrészt pedig éppen itt állomásozik az Azov zászlóalj jelentõs része.


Az ukrán nemzeti gárda „elit” egységének számító csoportosulás többnyire – a hivatalos ukrán kormány által is elismerten – szélsõjobboldali érzelmû harcosokból áll    Fotó: Twitter


A hírhedt Azov elég régen szálka az oroszok szemében, hiszen jelentõs szerepe volt abban, hogy Mariupol ukrán maradt. Az egyébként önkéntes katonai alakulat tagjai szintén nagyon készülnek az oroszok és szövetségeseik elleni csatára. Miután tudják, hogy a csecsenek is részt vesznek az invázióban, így a Nemzeti Gárda hivatalos Twitter-oldalán megjelent, hogy a muszlim támadók ellen disznózsírral kenik be a fegyverek töltényeit.

Az Azov saját közösségi oldalán megüzente az oroszoknak, hogy egy lépést sem hátrálnak, megvédik Mariupolt és megbüntetik az agresszort. Mivel a kelet-ukrajnai szerepük miatt az orosz fegyveresek is várják már a velük való összecsapást, félõ, hogy az egymás iránt érzett gyûlölet miatt az orosz-ukrán háború legkegyetlenebb és legvéresebb csatájára kerül sor Mariupol ostrománál.

Mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, elõször szólalt meg közösségi oldalán az ukrán nemzeti gárda „Azov” zászlóalja. Mariupol megvédését és az orosz betolakodók megbüntetését ígérték. A notórius hírû, többnyire erõsen szélsõjobboldali érzelmû harcosokból álló Azovval való összecsapást már az oroszok is várják.


Az Azov saját közösségi oldalán megüzente az oroszoknak, hogy egy lépést sem hátrálnak, megvédik Mariupolt és megbüntetik az agresszort     Fotó: Twitter


Ráadásul most jelentõs erõsítést is kapott az Azov, ugyanis egyrészt az európai államok szélsõjobboldali szervezetei is mozgósításba kezdtek Oroszország ellen, másrészt ennek hatására ezen szervezetek tagjai sorban csatlakoznak az ukrán erõkhöz, hogy segítsék õket Oroszország ellen, és ezek a katonai tapasztalattal rendelkezõ külföldi önkéntesek nagy részét az Azov mellé osztották be.

De kikbõl is áll az Azov zászlóalj? Nos, az ukrán nemzeti gárda „elit” egységének számító csoportosulás többnyire – a hivatalos ukrán kormány által is elismerten – szélsõjobboldali érzelmû harcosokból áll, akik között nem kevés nyíltan nemzetiszocialista gondolkodású ember található. Noha az Azov a logójukkal kapcsolatban – egy „fekete nap” és egy „wolfsangel” – nem véletlenül állította a fél világ, hogy a neonácik által használt jelkép, a szervezet tagadta a kapcsolatot közöttük.

Noha sokáig az amerikai kormány is szankcionálni akarta az Azovot a tevékenysége miatt, végül erre nem került sor, viszont Oroszország a Kelet-Ukrajnában elkövetett háborús bûnök elkövetéséért jelentõs mértékben a szélsõséges szervezetet tette és még mindig teszi felelõssé.


Korábbi vezetõjük, Andrij Biletszkij (középen) 2010-ben kijelentette, hogy Ukrajna nemzeti célja, hogy az õ vezetésükkel a világ fehér fajait egy végsõ keresztes hadjáratban vezesse az alsóbbrendû fajok ellen    Fotó: Twitter


Az egység eredetileg önkéntes szervezetként alakult 2014 májusában az ultranacionalista Patriot of Ukraine és a neonáci Social National Assembly (SNA) csoportokból, ám sosem tagadták meg gyökereiket, hiszen az Azov ugyanolyan idegengyûlölõ maradt, mint azok, akikbõl kiváltak. Fizikailag bántalmazták a migránsokat és az LMBTQ közösség tagjait, 2018-ban dorongokkal, kalapácsokkal támadtak rá a roma közösségre, de sosem kímélték azokat, akik szembe helyezkedtek a nézeteikkel.

A csoport zászlóaljként az oroszbarát szeparatisták ellen harcolt a frontvonalakon Donyeckben, Ukrajna keleti régiójában, és Petro Porosenko akkori elnök a „legjobb harcosainknak“ nevezte õket. Holott sosem titkolták faji nézeteiket, korábbi vezetõjük, Andrij Biletszkij 2010-ben kijelentette, hogy Ukrajna nemzeti célja, hogy az õ vezetésükkel a világ fehér fajait egy végsõ keresztes hadjáratban vezesse az alsóbbrendû fajok ellen. 2015-ben Andrij Diacsenko, a zászlóalj akkori szóvivõje szerint az Azov újoncainak minimum 10-20 százaléka náci.

A világ demokratikus felének megrökönyödésére éppen ezt a Biletszkijt 2014-ben parlamenti képviselõvé választották, és 2019-ig volt az országgyûlés tagja maradt. Az ukrán kormány pedig fõleg rájuk támaszkodva vívta a háborúját az oroszbarát szeparatisták ellen. Az Azovot a nacionalista elveket valló ukrán oligarchák finanszírozták, akik közül kiemelkedett Dnyipropetrovszka régió akkori kormányzója, Kolomojszkij.


2015-ben Andrij Diacsenko, a zászlóalj akkori szóvivõje szerint az Azov újoncainak minimum 10-20 százaléka náci      Fotó: Twitter


Az ENSZ Emberi Jogi Fõbiztosságának 2016-os jelentése a nemzetközi humanitárius jog megsértésével vádolta az Azov-ezredet. A jelentés részletezte a 2015 novembere és 2016 februárja közötti idõszakban történt incidenseket, amelyek során az Azov civil épületeket támadt meg, majd azok kifosztása után kitelepítette a lakosokat, és azzal is vádolták õket, hogy megerõszakoltak, megkínoztak és meggyilkoltak foglyokat a donbászi régióban.

2016-ban a Facebook „veszélyes szervezetnek“ minõsítette az Azov-ezredet, egy kalap alá került a Ku Klux Klan és az ISIL (ISIS) szervezetekkel. Ugyanakkor február 24-én, amikor Oroszország elindította invázióját, a Facebook visszavonta a tiltást, közölték, hogy ez „szigorúan Ukrajna védelmével összefüggésben, illetve az ukrán nemzeti gárda részeként betöltött szerepükkel kapcsolatban“ történt.

Rövidesen bemutatjuk az Azov mindenben tökéletes orosz mását, Vlagyimir Putyin kedvenc magánseregét, a szintén erõsen neonáci Wagner csoportot, akik külön fejpénzért vadásznak az ukrán elnökre és a kormány tagjaira.

Főkép forrása:

Twitter

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek