Úgy tûnik, Putyin államában valóra vált az a mondás, mondj igazat és betörik a fejed, hiszen eljött az állami propaganda idõszaka Oroszországban. A duma döntése értelmében lekapcsoltak minden olyan közösségi csatornát a Facebookot, a YouTube-ot és a Twittert , amelyen a politikai vezetés által szûretlen hírek érkezhettek volna az országba a háborúról.
Sõt, törvényt hoztak az úgynevezett "rémhírterjesztõk ellen", akiket súlyos, 15 éves börtönbüntetéssel fenyegették meg, ha nem az állami narratíva szerint tájékoztatják a lakosságot. Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési felügyelet(Roszkomnadzor) pedig még pénteken korlátozta az oroszországi hozzáférést a Lettországból üzemeltetett Meduza hírportál és az amerikai költségvetésbõl finanszírozott Szabadság Rádió orosz nyelvû híroldalához.
Válaszul a nagy nyugati hírügynökségek, televíziók és újságok sorra jelentették be, hogy befejezik tevékenységüket az országban. A brit közszolgálati mûsorszolgáltató, a BBC azonnal bejelentette, hogy biztonsági okokból felfüggeszti oroszországi tevékenységét.
Az új törvény a kivonuló nyugati média szerint nem más, mint egy nyilvánvaló kísérlet a Kreml részérõl, hogy eltitkolja az igazságot a közvélemény elõl, és teret adjon az orosz katonai propagandának Fotó: Twitter
A döntést a BBC az Oroszországban pénteken elfogadott törvénnyel indokolta, amely alapján 15 éves szabadságvesztéssel sújtható az orosz hadsereg mûveleteire vonatkozó rémhírek terjesztése, valamint azzal, hogy az Ukrajna ellen folytatott háborúval összefüggésben blokkolták az orosz nyelvû hírportálját.
A RAI olasz közszolgálati rádió-televízió bejelentése szerint "minden újságírói szolgáltatást" szüneteltetnek Oroszországban, és ugyanezt a döntést hozta meg az Ansa, valamint a Berlusconi család birtokolta Mediaset médiacsoport is a rémhír-törvény miatt.
A duma döntése értelmében lekapcsoltak minden olyan közösségi csatornát a Facebookot, a YouTube-ot és a Twittert , amelyen a politikai vezetés által szûretlen hírek érkezhettek volna az országba a háborúról Fotó: Twitter
A RAI mostanáig Moszkvából tudósító két újságírója szabadon dönthet, hogy visszatér-e Olaszországba vagy szabadságot vesz ki, és marad. A döntés a jelenleg Oroszország más területein dolgozó további négy RAI-újságíróra is vonatkozik.
Ideiglenesen felfüggeszti tájékoztatási tevékenységét Oroszországból a spanyol EFE hírügynökség, valamint a közszolgálati televízió és rádió (RTVE) is. A döntést azzal az Oroszországban elfogadott új rémhír-törvénnyel indokolták.
Az EFE hírügynökség mélységesen sajnálja ezt a nagyon súlyos támadást a szólásszabadság ellen. Ez nem más, mint egy nyilvánvaló kísérlet a Kreml részérõl, hogy eltitkolja az igazságot a közvélemény elõl" fogalmazott közleményében Gabriela Canas, az EFE elnöke.