403.55 Ft

357.09 Ft

Kerüld az M1-est, hatalmas a dugó!

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Orosz-ukrán háború

Csernobil elesett, Kijevben kijárási tilalmat rendeltek el, több helyen megállították az orosz erõket

10perc.hu
2022. 02. 24.

Az 1986-os atomkatasztrófa helyszíne immár az agresszor Oroszország kezére került, míg Ukrajna számos részén egyre erõteljesebb harcok folynak a szembenálló felek között, míg a világ a lehetõ legkeményebb választ készíti elõ Vlagyimir Putyin és országa számára. Esti összefoglalónk.

Egyre hevesebb harcokról érkeznek a hírek Ukrajna különbözõ területeirõl, és a küzdelem eredményeirõl mindkét fél a maga szájíze szerint számol be. Igor Konasenkov vezérõrnagy, az orosz védelmi tárca szóvivõje bejelentette, az Ukrajna ellen elkezdett offenzíva elsõ napján az ukrán katonai infrastruktúra 74 földi objektumának megsemmisítésérõl számolt be. A védelmi tárca szerint a fõ ellenállást a nacionalista fegyveres alegységek fejtik ki Ukrajnában.

Estére az orosz csapatok Herszonnál elérték az észak-krími csatornát, amelyen megkezdõdött a Dnyeper vizének áramoltatása az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krím-félsziget felé. Szergej Akszjonov, a régió vezetõje már délelõtt utasítást adott a helyi vízügyi bizottságnak a csatorna felkészítésére, hogy vizet tudjon fogadni.

Mindeközben mostanra elesett Csernobil is. A veszélyes radioaktív hulladékok tárolóját õrzõ nemzeti gárdisták makacsul ellenálltak, de végül kénytelenek voltak feladni az atomkatasztrófa 20. századi jelképét. Mindenki abban bízik, hogy a nagyon komoly harcok során nem sérült meg a hulladéktároló, mert ha igen, akkor radioaktív porfelhõ boríthatja be Ukrajna, Fehéroroszország és európai uniós tagállamok területét.


Az Ukrajna ellen elkezdett offenzíva elsõ napján az ukrán katonai infrastruktúra 74 földi objektumának megsemmisítésérõl számolt be az orosz katonai vezetés    Fotó: TASZ


Az ukrán fél szerint Oroszország már hét repülõgépet, négy helikoptert, több mint tíz páncélozott jármûvet és körülbelül száz katonát veszített, ugyanakkor elfoglalta a Krím félszigettel szomszédos, dél-ukrajnai Herszon megyében Henicseszk és Nova Kahovka településeket.

Harkivnál zajló heves csatákban az oroszoknak nem sikerült a várost körbezárni, mert az ukrán fegyveres erõk a nemzeti gárdával együtt eddig visszavertek minden támadást. A város polgármestere arra kérte az embereket, hogy éjszakára menjenek le a metróba a lehetséges tüzérségi támadások miatt.

Csernyihiv megyében az ukrán fegyveres erõk szintén megállították az orosz csapatok elõrenyomulását. Keleten, Szumi megyében 10-20 kilométert nyomultak be az oroszok Ukrajna területére, ahol az ukrán erõk megállították õket. A Fekete-tengeren a Krímtõl nyugatra, a román partokhoz közeli Kígyó-szigetet megkísérelték megszállni az orosz erõk, az ukrán fegyveresek visszaverték a támadást.


Harkivnál zajló heves csatákban az oroszoknak nem sikerült a várost körbezárni, mert az ukrán fegyveres erõk a nemzeti gárdával együtt eddig visszavertek minden támadást    Fotó: rosbalt.ru


Egyelõre nem tudni hogy a Luhanszk megyei Scsasztya település éppen kinek a kezén van. A térségben az orosz csapatok nem hajlandók zöld folyosót nyitni, hogy a nõket és a gyermekeket elszállíthassák a megszállt területekrõl.

Közben ellentmondó jelentések érkeztek arról, kinek a kezén van most az Antonov gyár Kijevtõl kevesebb mint tíz kilométerre lévõ repülõtere. Az UNIAN hírügynökség este a hosztomeli létesítményt védõ nemzeti gárdisták sajtóreferensére hivatkozva azt közölte, hogy az ukrán erõk visszafoglalták az orosz megszállóktól, miközben "több mint egy szakasznyi betolakodót likvidáltak".

Csütörtök este tíz órától másnap reggel hét óráig kijárási tilalmat vezettek be az ukrán fõvárosban, Kijevben a hadiállapot kihirdetésének következményeként. Vitalij Klicsko kijevi polgármester elmondta, hogy a kijárási tilalom ideje alatt a közösségi közlekedési eszközök nem fognak járni, a metró minden állomása viszont nyitva lesz mint óvóhely a lakosok számára.


Ellentmondó jelentések érkeztek arról, kinek a kezén van most az Antonov gyár Kijevtõl kevesebb mint tíz kilométerre lévõ repülõtere     Fotó: TASZ


Amíg Ukrajnában egyre hevesebben dúl a háború, addig a világ lassan felocsúdva az elsõ döbbenetébõl, nagyon komoly válaszlépések meghozatalát készíti elõ. Brüsszelben ülésezik az EU tagállamainak csúcsa, míg Joe Biden amerikai elnök bejelentette, Vlagyimir Putyin orosz elnököt terheli a teljes felelõsség az Ukrajna elleni támadásért, és neki, valamint Oroszországnak szembe kell néznie a következményekkel.

Az amerikai elnök elárulta, korlátozzák Oroszország azon képességét, hogy dollárban, euróban, fontban és jenben kereskedjen, azaz hogy "a globális gazdaság része legyen". Ezenkívül zárolják négy nagy orosz bank pénzügyi eszközeit. Ez azt jelenti, hogy "minden vagyonukat, amely Amerikában van, befagyasztják".

A brit kormány vagyonbefagyasztással és kereskedelmi tilalommal sújtja az összes orosz nagyvállalatot. Boris Johnson brit miniszterelnök elmondta, hogy kitiltják Nagy-Britanniából az Aeroflot orosz légitársaságot, és London teljes mértékben elzárja a brit pénzügyi rendszert az orosz bankok elõl.


Az orosz helikopterek szinte minden frontszakaszon a támadás legfontosabb elemei    Fotó: rosbalt.ru


Vlagyimir Putyin orosz elnök nem fogja megnyerni az Ukrajna ellen indított háborút, amelyért nem az orosz nép, hanem egyedül õ viseli a felelõsséget - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár csütörtöki televíziós beszédében.

Scholz, kiemelte, partnereivel és szövetségeseivel a NATO, az Európai Unió és a G7 csoport keretében együttmûködve kidolgozott egy büntetõintézkedésekbõl álló csomagot, amely megmutatja az orosz vezetésnek, hogy "nagy árat fizet az agresszióért".

Emmanuel Macron francia államfõ csütörtökön jelezte, hogy Franciaország és szövetségesei az Ukrajna elleni "agresszió méretének megfelelõ szankciókat" léptetnek életbe Oroszország ellen, ami érinteni fogja a katonai, a gazdasági és az energetikai területeket. Katonai segítségnyújtás keretein belül a NATO égisze alatt Franciaország további csapatokat küld Romániába, melyrõl a pénteki NATO-csúcson születhet döntés.

Főkép forrása:

MTI/MTVA

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek