Úgy tûnik, Vlagyimir Putyin eldöntötte, dûlõre viszi az ukrán-kérdést. Elõbb az orosz néphez intézett televíziós beszédében kijelentette, hogy Ukrajna igazából nem is létezett, mindössze Lenin és a kommunisták szüleménye. Mint mondta, ha a bolsevikok által létrehozott Ukrajna valódi "kommunistátlanítást" akar, azt Oroszország meg tudja rendezni.
Az orosz elnök elmondta, hogy a NATO nem reagált Oroszország fõ biztonsági garanciaigényeire, egyebek között arra, hogy Ukrajnát ne vegye fel a tagjai közé az igazság az, hogy ennek az ellenkezõjét sem mondta soha , és ne telepítsen csapásmérõ eszközöket az orosz határok közelébe.
A nap folyamán a szakadárok tüzérségi támadásainak következtében a térség nyolc települése - mintegy 43 ezer lakos - maradt áram, illetve vezetékes vízellátás nélkül Fotó: rosbalt.ru
Putyin a fentiek miatt végül a Donyecki Népköztársaság és a Luhanszki Népköztársaság elismerése mellett döntött. A tévékamerák elõtt együttmûködési és barátsági megállapodást írt alá a Kremlben Denisz Pusilinnal, a "Donyecki Népköztársaság" és Leonyid Paszicsnikkal, a "Luhanszki Népköztársaság" vezetõjével.
A Kreml sajtószolgálata szerint Putyin telefonon elõzetesen telefonon értesítette Emmanuel Macron francia elnököt és Olaf Scholz német kancellárt, hogy el kívánja ismerni a két ukrajnai szakadár köztársaság függetlenségét. Az orosz államfõi hivatal szerint a két nyugat-európai vezetõ csalódottságának adott hangot, de kifejezte készségét a kapcsolatok fenntartására.
Az orosz elnök felkérte a parlament két házát, hogy támogassa döntését, és ratifikálja a két szerzõdést. Az orosz törvényhozás errõl a tervek szerint kedden fog szavazni.
Az ukrán katonák is pontosan tudják, küszöbön áll a háború Fotó: rosbalt.ru
Mindeközben már javában dübörögnek a fegyverek a szakadár köztársaságok területein, és immár négy ukrán katona veszítette életét a tûzharcokban a Donyec-medencei fegyveres konfliktus övezetében. A nap folyamán a szakadárok tüzérségi támadásainak következtében a térség nyolc települése - mintegy 43 ezer lakos - maradt áram, illetve vezetékes vízellátás nélkül.
Vélhetõen soha nem állt még ilyen közel a világ ahhoz, hogy kitörjön az orosz-ukrán háború. Putyin döntése mögött az állhat, hogy a húr úgyis addig feszítheti, ameddig csak akarja, a Krím esetében sem történt semmi annak annektálását követõen.