Valami nagyon nem stimmel a magyar sportéletben, ugyanis rövid idõn belül három, saját sportágában a világ legszûkebb elitjéhez tartozó sportoló hagyta, vagy el akarja hagyni Magyarországot. Alig vagyunk túl a sakkozó Rapport Richárd románná válásához, most a sporttörténelmet író Liu-testvérek szeretnének országot váltani.
Az olimpiai bajnok Liu fivérek, Shaolin Sándor és Shaoang a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) hozzájárulását kérték az országváltásukhoz vezetõ folyamat megindításához. A két rövidpályás gyorskorcsolyázó nem nevezte meg, hogy melyik ország színeiben kívánja folytatni pályafutását, és a MOKSZ felé egy nemzeti szövetség sem jelzett igényt formálisan vagy informálisan a sportolók versenyzõi jogának megszerzésére.
A 26 éves Liu Shaolin Sándor ötkarikás aranya és bronza mellett vb-ken kétszer, Eb-ken pedig hatszor diadalmaskodott Fotó: Magyarock - Olimpyc Team Hungary/Molnár Ádám
A Liu testvérek a pekingi téli olimpia után jelezték, hogy mindenképpen Csang Csing Linának, a válogatott vezetõedzõjének az irányításával szeretnének a továbbiakban is készülni. Aztán augusztusban bejelentették, hogy - követve a magyar válogatottól távozó kínai edzõjüket, Csang Csing Linát - Kínában készülnek az idényre.
A két Liu Az ázsiai szakember közremûködésével a férfi váltó megszerezte Magyarország elsõ téli olimpiai aranyát a 2018-as, phjongcshangi játékokon, majd idén Pekingben Liu Shaoang írt történelmet az elsõ egyéni ötkarikás diadallal (500 méter).
Hogy valami készül, azt már hétfõn lehetett sejteni, ugyanis a szövetség elárulta, hogy a Liu fivérek nem indulnak az Alta Valtellina Trophy elnevezésû bormiói rövidpályás gyorskorcsolya-viadalon a hétvégén.
A 24 éves Liu Shaoang olimpián két arany- és két bronzérmet nyert, emellett hatszoros világ- és négyszeres Európa-bajnok Fotó: fradi.hu
Az MKOSZ közleménye szerint egyébként Linával az õ kérésére bontottak szerzõdést, mert a szakember a kínaiaktól kapott visszautasíthatatlan ajánlatot a gyorskorcsolya-válogatott vezetõedzõi pozíciójára.
Ugyanakkor hozzátették, a magyar szövetség biztosította a Liu fivérek edzésének feltételeit a kínai válogatottal és Linával Pekingben, ezt a munkát a MOKSZ nevében Dzse Szu Csun, a magyar válogatott dél-koreai edzõje segítette. Ez a megoldás a fivérek számára nem bizonyult megfelelõnek.