A grillezést túlzás nélkül mindenki szereti, hiszen amellett, hogy megannyi receptúra és elkészítési mód áll a rendelkezésünkre, szûk családi körben vagy akár egy nagyobb baráti összejövetelen egyaránt telitalálat lehet. Összegyûjtöttük, mit kell leginkább szem elõtt tartani, ha zöldséget, gyümölcsöket, húsféléket szeretnénk elkészíteni a grillrácson.
A grillezést sokan alighanem a legegyszerûbb konyhai mûveletek között tartják számon és valóban nem nagy ördöngösség. Nemcsak nyáron, hanem a hidegebb hónapokban is egyre népszerûbb, mégis kellõ odafigyelésre van szükségünk, hogy ne csak egy valahogy megsült ételt helyezhessünk végeredményként a tányérokra, hanem egy olyan finomságot, amitõl mindenki elégedetten csettint majd az asztalnál.
A tökéletes grillezés titkainak ismertetését Kovács Péter, a Gierlinger termékeket is gyártó Tamási-Hús Kft. kereskedelemi igazgatója a pácolás rejtelmeivel kezdte. A szakember szerint a pácolás aranyszabálya a következõ: olajban keverjük el az ízlés szerint kiválasztott fûszereket és savas hozzávalókat, majd ebben a pácban hagyjuk állni a húsokat 2-6 órán át.
Minél több ideig pácolunk, annál jobban érnek be az ízek, ugyanakkor a halaknál és a zöldségeknél fél óra is megteszi a hatását. A húspácokba szinte mindig ajánlott valamilyen krémes és/vagy savas állagú adalékot is hozzáadni, így például balzsamecetet, mustárt vagy paradicsompürét; a halak esetében pedig a recept elengedhetetlen hozzávalója a citrom.
Túl sok alapanyagot egyszerre ne tegyünk a grillre, mert akkor nem sülni, hanem párolódni fognak Fotó: Freepik
Kovács Péter szerint a húsok és a halak mellett bátran nyúlhatunk zöldségekhez (gomba, paprika, cukkíni, padlizsán, burgonya, paradicsom, kukorica, hagymafélék) és gyümölcsökhöz is (alma, körte, barack, vagy akár a plantain, azaz a fõzõbanán). A húsokhoz visszatérve, ami nagyon fontos, hogy csak akkor sózzuk meg õket, mielõtt közvetlenül a lángra helyeznénk azokat: a só ugyanis megköti a nedvességet és oda a szaftos állag.
Most jöjjön a nagy titok! A szeletelt bacon remek grillezni való, amit nagyon sokoldalúan fel lehet használni, salátákhoz, grillszendvicsekhez, illetve más húsokhoz is passzol. Grillen tökéletesen elkészíthetõ és bármilyen izgalmas kombinációban prémium élménnyé varázsolja a fogást.
Amire azonban érdemes odafigyelni, hogyha például a hússzeleteket túl vastagra vágtuk, akkor nagy valószínûséggel nem sülnek át, és idõvel a külsõ rétegük megég, fogyaszthatatlanok lesznek. Tehát igyekezzünk hasonló méretû darabokat egyszerre kisütni, és a sütési idõt a forgatással kitolhatjuk egészen addig, amíg a vastagabb darabok is tökéletesen átsülnek.
A hússzeleteket ne forgassuk folyamatosan, elég csak egyszer-kétszer, sõt szurkálni, nyomkodni szintén nem érdemes, mert attól kiszáradnak Fotó: Freepik
Amennyiben fanyársakat használunk, akkor ezeket a sütés elõtt legalább fél órával áztassuk vízbe. A grillrácsot kenjük meg olajjal vagy dörzsöljük át szalonnával, mielõtt feltesszük a tûzre és rákerül a hús. Így kevésbé fog rátapadni a grillezett étel és jobb íze is lesz a fogásnak.
Ugyanakkor a hússzeleteket ne forgassuk folyamatosan, elég csak egyszer-kétszer, sõt szurkálni, nyomkodni szintén nem érdemes, mert attól kiszáradnak, így inkább használjunk lapátot vagy csipeszt ezekhez a folyamatokhoz. Tapintással megállapítható, hogy a hús megsült-e már: a húst a legvastagabb részén nyomjuk meg, ha már ruganyosnak érezzük, akkor átsült.
Végül, de nem utolsó sorban: túl sok alapanyagot egyszerre ne tegyünk a grillre, mert akkor nem sülni, hanem párolódni fognak. A jó grillnek az is a titka, hogy bátran kísérletezzünk a különbözõ pácokkal, amíg meg nem találjuk a kedvenc pác-hús kombinációnkat.