Rég nem látott helyzet alakult ki a fõvárosi albérleti piacon, aminek a lakástulajdonosok lehetnek a nyertesei. Az elmúlt hetekben egyre több fõbérlõ szembesülhet azzal, hogy a megüresedett ingatlanát az eddigieknél jóval elhelyezkedéstõl és felszereltségtõl függõen akár százezer forinttal drágábban tudja kiadni úgy, hogy ezért tulajdonképpen semmi extrát nem kell tennie.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint egyértelmûen kijelenthetõ, hogy többen keresik a kiadó, mint az eladó lakásokat jelenleg Budapesten. Ennek hátterében az állhat, hogy sokan úgy vélik, hogy nem éri meg hitelt felvenni.
Túl sokáig hallgatta mindenki, hogy drágák a hitelek. A kamatok tavaly valóban kilõttek, az év végén már 10 százalék felett voltak, de azóta elindult egy markáns csökkenés. Most tartunk 8 százalékos kamatlábaknál, ami már az egészséges kategóriához tartozik, ám ez az információ lassabban jut el tömegekhez. Ez az egyik oka, hogy a többség az albérleteket tartja jelenleg biztonságosabbnak mondta a szakember.
Az érdeklõdõk tisztában vannak vele, hogy olcsón nem kapnak olyan albérletet, ami tényleg jó Fotó: Freepik
Mivel a kínálat nem nõtt az albérletek esetében, de a kereslet számottevõ, ezért az árak is elkezdtek felfelé korrigálni, ráadásul az érdeklõdõk hozzáállása is rásegít arra, hogy a drágulás tartósabb legyen. Az érdeklõdõk tisztában vannak vele, hogy olcsón nem kapnak olyan albérletet, ami tényleg jó is, ezért hajlandóak mélyen a zsebükbe nyúlni.
Az emberek akár 40-50 ezer forinttal több pénzt sem sajnálnak egy olyan ingatlanért, amely minden paraméterében megfelel az igényeknek, és ahová tényleg szívesen mennek haza munka után. Az otthonukra hajlandóak többet áldozni a bérlõk és inkább máson próbálnak spórolni mutatott rá.
A nyár második felétõl, a tanév kezdetének közeledtével körvonalazódhat egy újabb áremelkedés, ezt viszont ellensúlyozhatja, ha a csökkenõ kamatok mellett elkezd helyreállni a piac és többen döntenek a vásárlás mellett is.