403.55 Ft

357.09 Ft

Grammy-díj: Beyoncé a csúcson, megdöntött minden rekordot - VIDEÓVAL

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Otthon

Rövidesen vége a kútamnesztiának! Ha nincs engedélyeztetve a kutad, több százezres bírságot kaphatsz

10perc.hu
2023. 03. 25.

Mivel a kerti kutak létesítése 1992 elõtt nem is volt engedélyköteles, így rengeteg olyan a törvény szerint illegális kút lehet Magyarországon, amelyre engedélyt nem állítottak ki.

Idén év végén lejár az úgynevezett kútamnesztia, amelyet még 2016-ban kezdeményezett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), és 2020-ban a határidõ meghosszabbították a 2023-as év végéig. A határidõ lejáratáig az illegálisan kialakított kutakat még bírságmentes lehet engedélyeztetni az illetékes vízügyi hatóságoknál – írta a Világgazdaság.

Mivel a kerti kutak létesítése 1992 elõtt nem is volt engedélyköteles, így rengeteg olyan a törvény szerint illegális kút lehet Magyarországon, amelyre engedélyt nem állítottak ki. Ez év vége után az ilyen kutakért több százezer forintos bírság is járhat, és még elbontásra is kerülhetnek.


Magáncélú használat esetén a természetes személyre legfeljebb 300 ezer forint bírság szabható ki     Fotó: Pixabay


Hatféle vízügyi eljárás valamelyikét kell 2023. december 31-ig kezdeményezniük azoknak, akik nem szeretnék, hogy másnaptól a kutakra vonatkozó jogszabály megsértése miatt bírságtól kelljen tartaniuk. A bírság a gazdálkodáshoz használt, engedély nélküli kút értékének a 80 százalékáig, az engedély nélküli vízmunka- vagy vízhasználat esetében egymillió forintig terjedhet. Magáncélú használat esetén a természetes személyre legfeljebb 300 ezer forint bírság szabható ki.

A kútfennmaradási engedély kérelmezõjének nem kell feltétlenül magának is ingatlan- vagy kúttulajdonosnak lennie – lehet bérlõ vagy használó is. A kérelmet az érintett kút jellemzõitõl és a kivett víz használatától függõen vagy a Nemzeti Földügyi Központba (NFK), vagy a települési jegyzõhöz kell benyújtani. A jegyzõ inkább a kisebb kerti kutakkal foglalkozik, míg az NKF alapvetõen az évi 500 köbméternél nagyobb, mezõgazdasági célú vízhasználat esetében dönt.

Főkép forrása:

Pixabay

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek