403.55 Ft

357.09 Ft

Már 89 járattal repülhetünk nyaralni!

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Otthon

Társasházi lakást vásárolsz? Nagyon figyelj a 60-70 százalékkal megnövekedett költségekre

10perc.hu
2023. 03. 06.

Nem mindegy, hogy több húszmilliós megtakarítása vagy ugyanennyi hitele van annak a közösségnek, amelyhez csatlakozunk, illetve a társasház rendelkezik-e a tulajdonosok befizetésein kívül egyéb bevételi forrásokkal is.

Gyakran hallhatjuk: megtaláltam álmaim lakását, elsõ látásra szerelem! Igen ám, de a kezdeti fellángolást követõen viszonylag rövid idõn belül szokott jönni a csalódás. A magyar emberek átlagosan 15 évente vásárolnak ingatlant, többnyire megváltozott, stresszt okozó élethelyzetben. Ám ez egy olyan lépés, amit ha nem járunk alaposan körbe, évekre, évtizedekre megkeseríthetjük vele az életünket.

A vevõknek gyorsan kellett dönteniük, ha nem akartak lecsúszni egy-egy ajánlatról. 2022 végétõl a piac lelassult, jut idõ alaposan körülnézni, informálódni vagy akár alkudni is. Ez azért is különösen fontos, mert a rezsi, a kata adónem változásai és az infláció miatt egyes társasházak költségei akár 60-70%-kal is növekedtek.

„Az emberek többségének ingatlanvásárláskor az egyik legfontosabb szempont az ár, majd ezt követi az elhelyezkedés. Ami a mérlegelésbõl sok esetben kimarad, az maga az ingatlan közvetlen környezete. Márpedig, fõként egy társasház esetében, számos olyan körülmény van, amit, ha hosszú távra tervezünk, és nyugalmas életet szeretnénk, nem lehet kihagyni a számításból” – hívta fel a 10perc.hu figyelmet Szilber Szilvia társasházszakértõ.


Különbözõ üzleti célú tevékenységek folytatására – rendelõk, irodák, szalonok – is elõszeretettel választanak társasházi lakásokat a vállalkozók    Fotó: Pixabay


Az egyik legfontosabb tényezõ, amire rá kell kérdezni, az a társasház anyagi helyzete. Nem mindegy, hogy több húszmilliós megtakarítása vagy ugyanennyi hitele van annak a közösségnek, amelyhez csatlakozunk.

Az is lényeges, hogy rendelkezik-e a tulajdonosok befizetésein kívül egyéb bevételi forrásokkal is. Ez származhat a közös udvar, tároló, iroda kiadásából, vagy éppen reklámfelület bérbeadásából, ami lehetõvé teszi, hogy a társasház kisebb mértékben függjön a tulajdonosok aktuális anyagi helyzetétõl.

„Egy kisebb házban elég egyetlen tulajdonostárs, aki bármilyen okból nehéz anyagi helyzetbe kerül, már ez is veszélyeztetheti a tervezett felújításokat, fejlesztéseket, hitelfelvételt” – mutatott rá a társasházszakértõ.


Ingatlanvásárláskor az egyik legfontosabb szempont az ár, majd ezt követi az elhelyezkedés    Fotó: Freepik


A pénzügyi helyzetet árnyalja a mûszaki állapot, ugyanis ha egy frissen felújított, az elmúlt öt évben teljesen rendbe hozott társasháznak nincs megtakarítása, az nem olyan nagy probléma, mint az, ha egy rossz mûszaki állapotú társasház még el is van adósodva. Aki ilyen kollektívába vásárolja be magát, az a következõ felújítás alkalmával bizony mélyen a zsebébe nyúlhat.

„Lakásvásárláskor mindenképpen tájékozódni kell arról, hogy terveznek-e a közeljövõben munkálatokat, és ha igen, akkor annak a pénzügyi feltételei rendelkezésre állnak-e már, vagy majd csak ezután kell a ránk esõ részt befizetnünk. Ha ezt elmulasztjuk, kellemetlen meglepetések érhetnek” – figyelmeztetett Szilber Szilvia.

Különbözõ üzleti célú tevékenységek folytatására – rendelõk, irodák, szalonok – is elõszeretettel választanak társasházi lakásokat a vállalkozók, azonban fontos tudni, hogy ezt megtilthatja a lakóközösség. Ha ennek nem járunk utána, hiába vettük meg a tökéletes helyen lévõ, a céljainknak teljes mértékben megfelelõ lakást, hiába költöttünk az átalakítására, felújítására magas összegeket, nem fogjuk tudni a terveink szerint használni.

Főkép forrása:

Freepik

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek