A tél beköszöntével valóban szembe kell nézni az égetõ problémákkal: mennyit és milyen áron tudunk fûteni. Egyes társasházi lakók arra bazíroznak, hogy náluk akkor sem lesz elviselhetetlenül hideg, ha csak minimálisan ketyeg a gázóra.
Ahol nem központi, hanem egyedi fûtés van, ott a belsõ lakásokban élõk nem fogják túlzásba vinni a fûtést, mert a szomszédjaik majd úgyis fûtenek. Az rtl.hu cikke szerint a társasházak többségében intenzív vita alakult ki arról, hogy jogilag, emberileg vagy éppen a realitás talaján állva mi várható el a lakóközösség tagjaitól.
Sok helyen nem korszerûsítik az ingatlanokat, mert az alapvetõ gond az, hogy nincs és nem is volt pénz. Hiába kellett volna már évekkel ezelõtt emelni a közös költséget, egyszerûen nem ment át. Voltak, akik nagyon szorgalmazták az emelést, a pályázatokat, míg az idõsebbek nem akartak többet fizetni.
Jobb helyzetben vannak azok, akik központi fûtéses társasházi lakásban élnek Fotó: Freepik
Molnár Sándor, a Magyar Társasházkezelõk Országos Szakmai Szövetségének fõtitkára úgy látja, a körbefûtés problémája az egyedi fûtéses lakásoknál akkor lesz igazán szembetûnõ, amikor beköszönt a valódi tél. Hozzátette, jogilag senki nem kötelezhetõ arra, hogy fûtsön, tekintettel a szomszédaira.
Nehezebb helyzetben vannak a földszinti és végfali lakások tulajdonosai, erre pedig gyors, olcsó gyógyír egyelõre nincsen. Arra számít, hogy mindez átgyûrûzik az ingatlanpiacra, és a korszerûtlen vagy valamilyen adottsága miatt nehezebben fûthetõ lakások csak nehezebben, olcsóbban lehet majd pénzzé tenni.
A szakember szerint jelentõsen jobb helyzetben vannak azok, akik központi fûtéses társasházi lakásban élnek. A központi fûtés nem csak a karbantartási költségek miatt olcsóbb. A társasházkezelõknek augusztus közepéig kellett nyilatkozniuk arról, hogy egy gázórára hány lakás jut.
A belsõ lakásokban élõk nem fogják túlzásba vinni a fûtést, mert a szomszédjaik majd úgyis fûtenek Fotó: Freepik
Ha például 60, ezzel a számmal arányosan felszorozzák a rezsicsökkentéssel érintett fogyasztási limitet. Molnár Sándor szerint ezekhez a társasházakhoz az elmúlt egy-másfél hétben kezdtek el megérkezni az elsõ számlák, és egyelõre úgy tûnik, hogy a rendszer mûködik.
Molnár Sándor egy másik, a társasházakat érintõ anomáliára is felhívta a figyelmet: a régebbi társasházakban jellemzõen több villanyórával oldották meg a közös helyiségek fogyasztásának mérését. Például ha lépcsõházanként van egy óra, ami méri a lift és a közös helyiségek fogyasztását, a lakóközösség mérõóránként 210 kilowattig kedvezményesen kapja az áramot.
Csakhogy az újabb, 2000 után épült társasházakban jellemzõen már egy órára kötöttek mindent. Hiába van két vagy három lépcsõház, 130 lakás, egy villanyórát, egy villamos megtáplálást kapott az épület, és arról megy mondjuk négy lift, plusz hét szint világítása. Ha pedig saját kazános, akkor gyakorlatilag a 130 lakás kap 210 kilowattóra kedvezményes energiát.