Ahogy minden, úgy az albérletek is tovább drágultak az elmúlt idõszakban. A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint a 2021 negyedik negyedévi 12,7 százalékról 2022 elsõ negyedévében Budapesten 19,0 százalékra, országosan pedig 13,1 százalékról 18,2 százalékra gyorsult az albérletek éves drágulása.
A megyeszékhelyeken egy év alatt 108 ezer forintról 125 ezer forintra emelkedett az albérletek átlagos díja. A pesti belsõ kerületekben jelenleg átlagosan 284 ezer forintért lehet lakást bérelni, ez egy év alatt 114 ezer forintos drágulást jelent. Ez idõ alatt a budai egyéb, a pesti átmeneti, valamint a pesti külsõ kerületek átlagos bérleti díja szintén emelkedett, 67, 36 és 10 ezer forinttal.
Az albérletek drágulását ráadásul a kormány rezsicsökkentés módosításával kapcsolatos bejelentése is tetézte a bankmonitor.hu szerint, az albérletpiac csupán néhány hét alatt is érezhetõ változásokon ment keresztül. A rezsiköltség növekedésének egyik kardinális hozadéka, hogy ugrásszerûen nõtt azon ingatlantulajdonosok száma, akik 3 havi kauciót kérnek a bérlõktõl, ezzel is igyekezve kivédeni a magas fenntartási díjból eredõ kockázatot.
Mindemellett a bérbeadók a csökkenõ kínálat miatt egyre inkább nyeregben érezhetik magukat, könnyen megválogathatják bérlõiket, így evidens számukra elõnyben részesíteni azokat, akiknek a három havi kaució rendezése a minimum egyhavi albérleti díj mellett sem okoz különösebb gondot.
A bérleti díjon felül 3 havi kaució esetében az átlagos bérleti díjakat figyelembe véve az alábbi induló költséggel kell számolniuk a bérlõknek:
- megyeszékhelyen 500 ezer forint,
- Pest külsõ kereteiben 560 ezer forint,
- Pest átmeneti kerületeiben 704 ezer forint,
- Buda egyéb kerületeiben 880 ezer forint,
- Pest belsõ kerületeiben 1 millió 136 ezer forint,
- Buda hegyvidéki kerületeiben pedig átlagosan 1 millió 568 ezer forint.
Mindezek mellett a bérlõknek többek között a közjegyzõi bérleti szerzõdés díját, illetve a költözéshez kapcsolódó költségeket is érdemes számításba venni indulás elõtt.