Ahogy közeledik augusztus 1., úgy kezd mindenki az új rezsiszabályok miatt egyre nagyobb pánikba kerülni. Igaz ez fokozottan az ingatlanpiac résztvevõire, hiszen immár az adott lakások vagy házak árán jelentõs változásokat tud hozni az adott ingatlan energiarendszere és annak állapota. Utóbbi egészen az új törvény megjelenéséig nem volt fontos szempont az adásvételek szempontjából.
A jelenlegi idõszakban viszont ez lett az elsõszámú szempont, így a régi, belvárosi bérházak lakástulajdonosai most az eredeti árhoz képest olcsóbban tudják majd értékesíteni az ingatlanjaikat. Ráadásul a panellakások tulajdonosai sem járnak túl jól, ugyanis a panellakások nem tartoznak a leginkább energiahatékony ingatlanok közé.
A napi.hu cikke alapján nem is várható ezen a piacon áremelkedés, sõt, az árak szinten tartása sem. Arról pedig ne is álmodjunk, hogy az ingatlanpiac jelenlegi állapota lehetõvé tesz újabb ugrást, hiszen nem arról van szó, hogy kevesebb lenne a rezsiköltség a panellakásokban, mindössze változatlan marad.
A panellakások tulajdonosai sem járnak túl jól, ugyanis a panellakások nem tartoznak a leginkább energiahatékony ingatlanok közé Fotó: Facebook
A belvárosi lakások árát az Airbnb repítette az egekbe, mert a vásárlók hirtelen egy lakáshotelként mûködõ ingatlant is kaptak. Annak fényében, hogy mekkora jövedelmet tud teremteni az ingatlan, még az egymillió forintos négyzetméterár sem tûnt drágának. Újabban viszont jelentõs különbségek lehetnek az ingatlanok fenntartási költségeiben, a megugró rezsiköltséggel rendelkezõ ingatlanok értéke pedig kevesebb lesz.
A szigeteletlen, vizes belvárosi lakások lesznek a rezsinövekedés igazi vesztesei. Ezeket a lakásokat egyre nehezebb lesz eladni, itt biztos az árcsökkenés. Ugyanis sok olyan nagy alapterületû, rossz állapotú, nagy energiaigényû, szigeteletlen ingatlan van, aminek a rezsiszámlája több százezer forintra fog rúgni augusztus 1-je után.
A piacon maradt vevõk is inkább a távfûtéses lakások irányába fordulnak, és a piaci elõrejelzések szerint ezek a lakások nagyobb eséllyel tartják meg az árukat, mert ezekre lesz kereslet. De a végsõ szót majd az mondja ki, amikor az elsõ számlák megérkeznek, és ez elindíthat egy dominóhatást. A szakemberek a tél végére, január-február végére teszik ennek a hullámnak a csúcspontját.