A fûtõberendezések karbantartásának, illetve a szén-monoxid-érzékelõk hiánya miatt például az idén már 702 kéménytûzhöz riasztották a tûzoltókat, illetve 14 honfitársunk vált szén-monoxid-mérgezés áldozatává - tartalmazza az OKF pénteki közleménye.
Mint írják: a kéményeket gázos fûtés esetén kétévente, szilárd tüzelés esetén évente célszerû ellenõrizni. Akik családi házban élnek és oda nincs bejegyezve semmilyen vállalkozás, azok számára a kéményseprés ingyenes. A kéményseprõ akkor jön, amikorra a kéménytulajdonos idõpontot foglalt.
A katasztrófavédelem kéménysepréssel kapcsolatos információkat tartalmazó weboldalán irányítószám alapján ki lehet keresni, hogy a katasztrófavédelemnél vagy valamelyik kéményseprõcégnél lehet idõpontot egyeztetni az ingyenes ellenõrzésre.
Ugyanezen a weboldalon az online ügyintézést kiválasztva lehet idõpontot foglalni a katasztrófavédelem kéményseprõinél.
A kéménytüzek leggyakoribb oka, hogy a kürtõ nincs megfelelõen kitisztítva és a kémény belsõ falára lerakódott korom és kátrány meggyullad.
A kandalló, a cserépkályha, illetve a vegyes tüzelésû kazán, a konvektor és a fali vízmelegítõ is lehet nyílt égésterû és akkor ezek a szoba levegõjét használják mûködés közben. Ha nincs elég friss levegõ ezek környezetében, szén-monoxid fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat.
Ebben a helyzetben érdemes minden nyílt égésterû fûtõ- és vízmelegítõ eszköz mellé szén-monoxid-érzékelõt helyezni fejmagasságban, a fûtõeszköztõl egy méter távolságra. A megbízható érzékelõk listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján - tartalmazza a közlemény.