Noha maga az elképzelés, a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) jó ötlet volt, mégis számos alkalommal kiderült, hogy azok, akik felvették a vele járó kedvezményekkel, visszaéltek a kínálkozó lehetõségekkel. Ilyen kedvezmény például az utólagos illetékfizetés.
Az idén bevezetett szabály értelmében csak abban az esetben kellett utólag az illetéket megfizetni, ha a megelõlegezett, tehát utólagos gyermekvállaláshoz kötött csok feltételei nem teljesültek írta meg az Index.
Ilyen, például ha a vállalt határidõre nem egészségügyi okok miatt nem született meg a vállalt gyermek, vagy valamilyen egyéb okból az igénylõ a teljes CSOK-ot visszafizette. A fenti eseteknél a NAV utólag szabta ki a korábban elengedett vagyonátruházási illetéket, de abban az esetben eddig nem kellett azoknak az illetéket pótlólag megfizetni, akik nem megelõlegezett családi otthonteremtési kedvezményben részesültek.
Az idén bevezetett szabály értelmében csak abban az esetben kellett utólag az illetéket megfizetni, ha a megelõlegezett, tehát utólagos gyermekvállaláshoz kötött csok feltételei nem teljesültek Fotó: MTI
Nos, a mostani szigorítás ez utóbbin változtat, és a CSOK minden formájában meg kell az illetéket fizetni, ha az igénybe vevõ nem lesz jogosult utólag a kedvezményre. Például megszegte az elidegenítési tilalmat, nem lakáscélra használják a CSOK-ból is vett ingatlant, vagy haszonélvezeti jog keletkezik rajta, ugyanakkor az egészségügyi okokból nem teljesített gyermekvállalás esetén maradna az illetékmentesség.
Az új és szigorúbb szabály már csak azokra a szerzõdésekre vonatkozik, amelyeket a törvény hatálybalépését követõen írnak alá.