Befõttet már a nagymamáink is készítettek, a cukorral történõ befõzés viszont csak az I. világháború idején vált ismert eljárássá. Elsõsorban azért, mert így a gyümölcsök a nyári hónapokon kívül is elérhetõek maradnak a számunkra, ráadásul tartósítószer nélkül, hõkezeléssel tartósítjuk, ezáltal megõrzi az üvegbe zárt friss gyümölcs ízét, zamatát. Ugyanúgy, mint a lekvárokat.
A bevitt energia csökkentése érdekében ugyanakkor állítunk már elõ édesítõszeres befõtteket Fotó: freepik.com
A hõkezeléssel való kíméletes technológia titka abban rejlik, hogy vákuum alatt 55-60 C fokon sûrítjük, ezáltal megõrzik vitamin és ásványi anyag tartalmukat, ez viszont kedvezõbb élettani hatást jelent a fogyasztó részére. A bevitt energia csökkentése érdekében ugyanakkor állítunk már elõ édesítõszeres befõtteket, illetve cukor hozzáadása nélkül készült lekvárokat.
Persze azt tudni kell, hogy a cukortartalom a befõttekben egyébként nagyon minimális. A friss meggy természetes cukortartalma 14-es, 15-ös, a 14-17 enyhén cukrozott a cukrozott befõtteké pedig 18-as, tehát nem hatalmas mennyiségû cukor hozzáadásával készülnek, illetve édesítõszerrel. Ezzel szemben a lekvárok cukortartalma felmehet 50 százalékig is.
A lekvárok cukortartalma akár 50 százalékos is lehet, attól még egészséges a fogyasztása Fotó: freepik.com
Az egyedi, kíméletes technológiával, friss gyümölcsbõl készült lekvárok nem csak az édességekhez passzolnak, hanem a húsok remek kiegészítõi is lehetnek, akár szósz formájában is. Az áfonyalekvár édes-savanykás íze a vadhúsokhoz és a rántott camemberthez is tökéletesen illik, míg a kisebb cukortartalmú szilvalekvár a sertés- vagy csirkesültek kiegészítõje lehet akár kéregként, akár töltelékként is.