A kandalló õsszel és télen nem csak hasznos, de nagyon hangulatos is. Ha igazán élvezni akarja valaki, akkor tennie is kell mindezért. Hogy minél tovább õrizhesse meg a tûz kellemes, pattogó hangját. Az otthonokesmegoldasok.hu összeszedte, miként kell a kandallót karbantartani, hogy éveken át megõrizze a jó állapotát.
1. Mindig ellenõrizze a téglák közötti habarcsot
A kandalló által termelt magas hõmérséklet mellett természetes, hogy a hõtágulás hatására kisebb lyukak keletkezhetnek a téglák közötti habarcson. Ezeket könnyû fixálni, amíg kicsik, ezért érdemes azonnal megjavítani és betömíteni õket, amint észrevesszük. Idõvel ugyanis a nagy lyukakon kicsaphat a láng, és képes felgyújtani a körülötte levõ tárgyakat.
2. Tisztítsa rendszeresen a kéményt
A kémény átfogó tisztítását szakember szokta végezni, azonban mi magunk is vásárolhatunk kéménytisztító szettet, amivel a kémény alsó részét mindig tisztán tudjuk tartani. Ezt érdemes rendszeresen elvégezni, hiszen a hõ miatt letapadt korom nem csak a kéménynek tesz rosszat, de senkinek sem jó, ha visszaáramlik a lakótérbe.
A kandalló õsszel és télen nem csak hasznos, de nagyon hangulatos is Fotó: freepik.com
3. Csak minõségi dolgokat tüzeljen el
A rossz minõségû tûzifa, netán mûanyag szórólapok, és rossz anyagú reklámújságok, nem szolgálják a kandalló hosszú élettartamát. Az égés során ezeknek a részecskéi letapadnak a kéménybe és a kandalló belsejébe, ami határozottan rossz mind a tüdõnek, mind a kandallónak. Vásároljon minõségi tûzifát és természetes gyújtóst ahhoz, hogy sokáig jó legyen a kandallója.
4. Vizsgáltassa át évente
A kandalló átvizsgáltatása nagyon fontos, hogy az apró problémákat még csírájukban elfojtsuk. Évente egyszer mindenképpen vizsgáltassuk meg szakemberrel. Régi, öreg kandallók esetében pedig nem baj, ha évi kétszer is megnézetjük egyszer a fûtési idõszak elõtt, egyszer a fûtési idõszak után.
5. Tisztítsa meg rendszeresen a kandalló tégláit
Hiába van jól kialakítva a kandalló, az üveglap és a téglák is befeketedhetnek. Ezeket többféleképpen lehet tisztítani. A legóvatosabb verzió, ha meleg vízbe keverünk sót és mosogatószert, és ezzel sikáljuk körbe az érintett területeket. Ennél eggyel durvább megoldás, ha az elõzõ mixtúrához keverünk ammóniát is, ami minden lerakódást felold.