403.55 Ft

357.09 Ft

Mostantól a nõk is úszhatnak félmeztelenül a medencében

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Kultúra

Akik szembeszálltak a náci túlerõvel...

10perc.hu/moszkvater.com
2021. 05. 16.

1943. április 19-én lázadás tört ki a varsói gettóban, melyet május 16-ára a németek levertek, lerombolták a gettót, életben maradt lakóit pedig különbözõ haláltáborokba deportálták.

Ha a történelem során volt teljesen reménytelen, ugyanakkor a leghõsiesebb felkelés, az biztosan a varsói gettó lakosságának 1943-as felkelése volt. És mégis, a nácik legyõzhetetlenségének mítosza újra komoly vereséget szenvedett még akkor is, ha végül a felkelés elbukott. Persze miként végzõdhetett volna, amikor a német hadvezetés 5-6000 katonát – ukrán, lett, litván fasiszták, lengyel rendõrök is voltak közöttük –, tíz tankot vetettek be a körülbelül 800 fõs felkelõkkel szemben, akiknek csak pár ezer gyújtópalackjuk és gránátjuk, pár száz pisztolyuk, 25 géppisztolyuk, 10 géppuskájuk volt.

Gondoljanak csak bele, amikor a német SS-katonák 1943-ban megpróbáltak benyomulni a gettóba, napokon keresztül visszaverték õket a felkelõk, és egészen május 16-ig büszkén lobogott az egyik, utolsó pillanatig védett házon a felkelõk által kitûzött fehér-piros lengyel nemzeti és a Zsidó Katonai Unió kék-fehér zászlaja.

A varsói gettófelkelés elbukott. Az alig felfegyverzett és utánpótlást nélkülözõ ellenállás teljes felszámolásával végzõdött, de nagy presztízsveszteséget és anyagi kárt okozott a náciknak. Mert ez volt az elsõ tömeges megmozdulás a náci megszállás ellen Európában.


A varsói gettófelkelés elbukott, az alig felfegyverzett és utánpótlást nélkülözõ ellenállás teljes felszámolásával végzõdött     Fotó: Holocaust Encyclopedia


Heinrich Himmler SS-vezetõ 1942 októberében elrendelte a varsói gettó felszámolását és a munkaképes lakosok Lengyelország megszállt területe lublini kerületének kényszermunkatáboraiba szállítását. Mikor ez kiderült a gettó lakossága elõtt is, az ott élõk szervezkedni kezdtek.

Mordechaj Anielewicz 1942 decemberében létrehozta a Zsidó Harci Szervezetet (Zydowska Organizacja Bojowa, azaz a ZOB), amely nem menekülni, hanem otthonuk védelmében becsülettel meghalni készült. A Revizionista Párt egy másik ellenálló csoportot szervezett, a Zsidó Katonai Uniót (Zydowski Zwiazek Wojskowy, azaz a ZZW), és a kezdeti feszült viszonyt rövidesen felváltotta az együttmûködés. Elkezdõdtek a katonai kiképzések, és 1943 elejére a ZOB körülbelül 500, a ZZW pedig körülbelül 250 harcossal rendelkezett.

Amikor 1943. január 18-án SS-egységek hatoltak be a gettó területére, hogy 16 ezer munkást vigyenek Lublinba, egy csoport zsidó harcos pisztollyal felfegyverkezve beszivárgott a szállítási pontra küldött zsidók oszlopába, és egy elõre megbeszélt jelre kitörtek a sorból, és megtámadták a német kísérõiket.


A nácik bosszúja borzalmas volt: az elfogott gettólakókat, megközelítõleg 7000 zsidót a treblinkai haláltáborba szállították és a gázkamrákban az érkezésük napján legyilkolták õket    Fotó: Holocaust Encyclopedia


A legtöbb zsidó harcos meghalt a csatában, de a támadás sikeresen összezavarta a németeket, lehetõséget adva az oszlopokba rendezett zsidóknak a menekülésre. Ugyan a nácik elfogták a gettó 5000-6500 deportálásra kijelölt lakosát, ám a német vezérkar január 21-én úgy döntött, hogy felfüggesztik a további deportálásokat.

Pészach napján, 1943. április 19-én 850 jól felszerelt német katona berontott a gettóba, és szisztematikusan nekilátott a felszámolásának. A náci hadvezetés legnagyobb döbbenetére a támadást nemcsak visszaverték a felkelõk, de napokon keresztül sikeresen óvták meg az SS-katonáktól a gettót és lakóit. Aztán a túlerõ fokozatosan felmorzsolta az ellenállást. A nácik bosszúja borzalmas volt: az elfogott gettólakókat, megközelítõleg 7000 zsidót a treblinkai haláltáborba szállították és a gázkamrákban az érkezésük napján legyilkolták õket.


A teljes cikket a moszkvater.com oldalon olvashatja el mindenki.

Főkép forrása:

Holocaust Encyclopedia

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek