A darab éppúgy szól a mûvészet és kultúrpolitika viszonyáról, mint a középszer és zsenialitás harcáról; erényrõl, mûvész létrõl, moralitásról, gátlásokról és azok hiányáról - olvasható a színház MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az elõadás ismertetõje szerint a darab II. József uralkodása idején Bécsben játszódik, ott él és alkot Mozart. Az a Mozart, akit környezete kritizál, elutasít és bánt. Egyetlen embernél talál megértésre, csupán az udvari komponista, Antonio Salieri ismeri fel az ifjú zsenialitását. Shaffer drámaírói nagyságát dicséri, ahogy Salieri óvó szeretete Mozart zenéjének bûvöletében féltékenységgé dagad és már csak egy célja marad: megsemmisíteni az ifjú zsenit és elsöpörni életmûvét - írják a darabról.
A József Attila Színház produkcióját színpadra állító Koltai M. Gábor 2000-ban végzett a Színház- és Filmmûvészeti Egyetemen. Íróként, mûfordítóként és rendezõként is tevékenykedik, számos magyar dráma színpadi újraértelmezése fûzõdik nevéhez.
A közleményben a rendezõt idézik, aki szerint elõadásuk játékosabb, könnyedebb és hangulatában változatosabb lesz, mint amilyennek a magyarországi nézõk megszokhatták a darabot. "Shaffer Mozartja és Salierije valójában ugyanannyira bohócszerep is, mint amennyire drámai: hiszen a bohócban rejlõ komikum valójában abból a tragikus helyzetbõl fakad, hogy a figura folytonos konfliktusban áll az õt körülvevõ világgal" - fogalmazott a rendezõ, aki elmondta: a József Attila Színházban látható elõször a szerzõ átdolgozott befejezése.
A darabot Zöldi Gergely fordította, a szövegváltozat Zsigó Anna és Koltai M. Gábor munkája.
Az Antonio Salierit alakító Fila Balázs és a Wolfgang Amadeus Mozartot játszó Tasnádi Bence mellett a Constanze Webert, Mozart feleségét alakító Kónya Merlin Renáta, továbbá Chajnóczki Balázs, Quintus Konrád, Molnár Zsuzsanna, Galkó Balázs, Elõd Álmos, Horváth Sebestyén Sándor és Szigeti Karina szerepel a darabban. Az elõadás díszlet- és jelmeztervezõje Vereckei Rita, zenei vezetõje Dobri Dániel, koreográfusa Blaskó Borbála.