Szombaton a tûzoltóegységeket 1295 esetben kidõlt fák miatt, 236 alkalommal vízszivattyúzás, 228 esetben pedig épületekben keletkezett károkhoz hívták. 60 esetben elakadt jármûveket mentettek, 55 helyszínen pedig magasból veszélyesen lógó tárgyakat távolítottak el az egységek - közölte honlapján a katasztrófavédelem.
A legtöbb beavatkozásra Budapesten, Pest, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében volt szükség, de szinte nem volt olyan része az országnak, ahol ne kellett volna beavatkozni a viharok miatt.
Csak Budapestrõl több mint 4100 bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez.
Folyamatosan dolgoznak a fõvárosi hivatásos és önkéntes tûzoltók a viharkárok elhárításán. A fõvárosban több mint 2300 bejelentett helyszínre vonultak ki a tûzoltók, 895 esetben volt szükség tûzoltói beavatkozásra.
A XIV. kerületi Ond Vezér útján egy harminc méteres fa négy autóra dõlt rá. A XVIII. kerületi Garam utcában egy harminc méteres fa három oszlopot döntött egy házra. A XXI. kerületben, az Áfonyás utcában kettõ tízméteres fa is villanyvezetékre dõlt. Az V. kerületi Bécsi utcában harminc méteres magasságból hulló vakolat veszélyeztette a gyalogosforgalmat. A XXI. kerületben, a Medve utcában egy fa házra dõlt, amely emiatt lakhatatlanná vált. Az épületet két embernek kellett elhagynia, elhelyezésükrõl az önkormányzat gondoskodott.
Pest vármegyében 394 beavatkozásra volt szükség. Verõcén, a vasútállomáson megcsúszott és a vasúti sínekre dõlt a támfal. A sár két sínpárt elárasztott. Zebegénynél szintén a hegyrõl lezúduló kövek és iszap okozott fennakadást a közúti és vasúti közlekedésben. Dunavarsányban egy családi ház kéménye dõlt le, megrongálva ezzel a ház tetõszerkezetét.
Hajdú-Bihar vármegyében 83-szor avatkoztak be a tûzoltók, a legtöbbször Debrecenben, utakra dõlt fák miatt. Hortobágyon két családi ház tetõszerkezetét is megbontotta a szél.
Heves vármegyében az erõs szél megbontotta szombaton az egri uszoda lemeztetejét százhatvan négyzetméteren. Az egri hivatásos tûzoltók egy önkéntes mentõszervezet segítségével - kötéltechnikát alkalmazva - csaknem hét órán át dolgoztak a fellazult, veszélyes lemezek eltávolításán.
Fotó: Eger önkormányzata
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 82 tûzoltói beavatkozás volt. Villám csapott egy mezõkövesdi melléképületbe, Mezõkövesd és Bogács között pedig egy szalmabála gyulladt ki villámcsapás miatt. A villámok miatti tüzeket a tûzoltók oltották el. Encsen egy családi ház kéményébe csapott a villám, amelyet vissza kellett bontani. Putnokon 2 családi házat a villámárvíz miatt 400 homokzsákkal kellett megvédeni.
Fejér vármegyében 73 helyre riasztották a tûzoltókat. Pusztaszabolcson és Nagylókon összesen hét családi ház tetejét bontotta meg a szél.
Csongrád-Csanád vármegyében 65 alkalommal avatkoztak be a vihar miatt a tûzoltók, utakra, épületekre dõlt fákhoz hívták õket. Hódmezõvásárhelyen a Szent István téren iskola kerítésére dõlt egy fa.
Vas vármegyében, Gasztonyban több házat is körbevett a megáradt Rába, ide a tûzoltók is csak csónakokkal tudtak bejutni. Egy anyát és a gyermekét csónakkal hozták ki a víz által veszélyeztetett épületbõl, õk rokonokhoz kerültek. Csákánydoroszlón és Gasztonyban több családi házat homokzsákkal kellett megvédeni.