Lassan tényleg az egekbe emelkednek a magyar inflációs adatok, ráadásul az Eurostat felmérése szerint Magyarországon azt átlagos áremelkedés mértéke már augusztusban is 18,6 százalékos volt, ami pontosan a negyedik legmagasabbnak számított az EU-ban, sorrendben Észtország, Lettország és Litvánia mögött. Ugyanakkor az élelmiszerek kategóriájában verhetetlen az unión belül a magyar áremelkedés.
Egekben az élelmiszer ára Magyarországon, egészen pontosan 34 százalékkal nõttek átlagosan az élelmiszerárak 2021 és 2022 augusztusa között. A litván élelmiszerek átlagosan 30,1, a lett élelmiszerárak pedig 26,3 százalékkal nõttek egy év alatt. A penzcentrum.hu úgy számol, hogy a kiugró magyarországi drágulás majdnem két és felszerese (2,3) az EU-s átlagnak.
Az Eurostat adatai szerint a kenyér 65,5 százalékkal drágult 2021 és 2022 augusztusa között. Ez gyakorlatilag a kétszerese annak a drágulásnak, amit a másik legnagyobb dráguló Litvánia mondhat magának a maga 33,3 százalékos drágulásával, míg az EU-s átlagdrágulás a kenyér terén 18 százalékos volt.
Egekben az élelmiszer ára Magyarországon, egészen pontosan 34 százalékkal nõttek átlagosan az élelmiszerárak 2021 és 2022 augusztusa között Fotó: freepik.com
A rizs Magyarországon augusztusban 36,9 százalékkal drágult tavaly augusztushoz képest, ez az EU-ban a második legrosszabb adat, a húsok átlagosan 27,6 százalékkal drágultak Magyarországon, ez az egész EU-t nézve a legrosszabb adat. A sajtok és a túró átlagosan 60,7 százalékkal lettek drágábbak ez szintén a legmagasabb drágulás az egész EU-t nézve , míg a tojás átlagosan 42 százalékkal drágult hazánkban, ez az EU-ban a második legmagasabb drágulás.
A borok átlagosan 14 százalékkal drágultak, ez az EU 3. legrosszabb adata, a rövid italok és likõrök hasonló mértékben, szintén 14,4 százalékkal lettek drágábbak, ez az EU legrosszabb adata, míg a sörök átlagosan 17,7 százalékkal kerültek többe idén augusztusban Magyarországon, mint tavaly augusztusban, ez szintén az EU legrosszabb adata.
Az euró-árfolyam rendkívüli mértékben hatással van az életünkre, az árak kapcsán. Az Eurostat ezeket az árakat például euróban számolta ki, így a rendkívül gyenge magyar valuta erõsen rányomja bélyegét azokra az árakra, amikkel a boltban találkozhatunk. Ez pedig fõleg azoknál a termékeknél jelenik meg, amiket jobbára importálunk az országban.