403.55 Ft

357.09 Ft

600 ezer forintos fizetéssel lenne elégedett az átlag magyar – És te?

Kiemelt kategóriák

Egészség
Orosz-ukrán háború
Utazás
Foci-VB
Interjúk
Életmód
Nagyvilág
Friss
Kultúra
Otthon
Autó
Sport
Gazdasági hírek

További kategóriák

Szórakozás
Olimpia
Balesetek-bűnügyek
Időjárás
Karrier
Belföldi hírek
Hirdetési felületek
Tech és tudomány
Belföldi hírek

Ezért nem nõ a távfûtés ára: ugyanannyiért kevesebb hõt kaphatnak a családok

10perc.hu
2022. 09. 20.

Minden egyes távhõrendszernél meg van határozva a minimumkövetelmény – ezek az egyedi közüzemi szerzõdésekben szerepelnek –, amit a szolgáltatónak teljesítenie kell.

A kormány döntése értelmében a távhõszolgáltatók árai nem fognak változni, de az elképzelhetõ, hogy az érintett lakások nem lesznek a korábbiakhoz hasonlóan felfûtve. Hogy mégis megtarthassuk a meleget a lakásunkban, azaz segítsük az ingatlanunk energiahatékonyság-növelésében, bizony azt már kifejezetten a pénztárcánkon is érezni fogjuk.

A távhõszolgáltatással kapcsolatosan a lakossági szereplõk védett áron kapják, míg a nem lakossági szereplõk piaci áron kapják a szolgáltatást. Az Index utána járt, hogy az állam által létrehozott a távhõkasszában – amibõl fedezni lehet a szolgáltatók költségeit – korábban 10 és 50 milliárd forint között volt éves szinten, ám ez az összeg mára 900 és 1000 milliárd forintra duzzadt.

Az idei évre egyébként a kormány 980 milliárd forint fûtési költséget prognosztizál a magas gázárak miatt. Ezért tervben van az idei télen a lakossági felhasználóknak átadott hõmennyiség csökkentése a távhõrendszerekben, ennek mértéke és mikéntje azonban még nincs kidolgozva. Ehhez tette hozzá Palkovics László technológiai miniszter, hogy a következõ „fûtési szezont már célszerû lenne úgy elkezdeni, hogy mindenki eldönthesse azt, hogy milyen hõmérséklet legyen a lakásában, és mennyit akar érte fizetni”.


Egy panellakásban az sem tud többet fûteni, aki egyébként kifizetné, ugyanis ez mûszakilag jelenleg megoldhatatlan      Fotó: 10perc.hu


Tehát reálisan elképzelhetõ, hogy a lakásokba érkezõ hõmennyiség csökkenni fog. Ugyanakkor minden egyes távhõrendszernél meg van határozva a minimumkövetelmény, amit a szolgáltatónak teljesítenie kell: hány fokos vizet kell biztosítani és hány fokos legyen a lakások hõmérséklete. Ezek a kérdések elsõsorban a panellakásokban élõ felhasználókat érintik.

Ugyanakkor egy panellakásban az sem tud többet fûteni, aki egyébként kifizetné. Ez mûszakilag jelenleg megoldhatatlan, hiszen egyedileg a lakásokban szabályozatlan a leadott hõmennyiség. Ehhez rendszerszintû átalakítások kellenek, tehát ebben a kérdésben jelenleg mûszaki problémák vannak.

Ha változni fog a leadott hõmennyiség, és a távhõszolgáltatók csak a szerzõdésekben vállalt minimumot teljesítik vajon mit tehetnek a fogyasztók? Talán a legegyszerûbb és egyben a leghatékonyabb opció a nyílászárók cseréje lehet. Szakemberek szerint ezzel ugyanis nagyjából 30 százalékkal lehet növelni a teljesítményt.

Nagyjából 5 hét alatt kész van az egész felújítás, és 2-3 fokot mindenképpen lehet nyerni egy ilyen a beruházással. Egy komplett ablakcseréhez szükséges gyártási idõ nagyjából 3-4 hét. Nyílászárónkként munkadíjjal együtt pedig 200 000 forinttal lehet számolni, de természetesen ez csak egy irányár. Panellakás esetén nem érdemes vastagabb üvegû vagy különleges minõségû ablakot beszerelni.

Főkép forrása:

freepik.com

Címkék:

További cikkek

Népszerű cikkek

Kapcsolódó cikkek