Egészen döbbenetes hiányok derültek ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb adataiból. A tavaly júliusi 255 milliárdos többlettel szemben idén júliusban az adóbefizetési löketek ellenére is tovább növekedett az éves költségvetési hiány. Júliusban 44,3 milliárd forint volt az államháztartás egyhavi hiánya, így a héthavi deficit elérte a 2940 milliárd forintot, ami az egész évre engedélyezett 3400 milliárd 86 százaléka írta a haszon.hu.
Ráadásul idén még nem volt olyan hónap, amikor pozitív mérleggel zárt volna a költségvetés, holott az év elsõ két hónapja, illetve az említett július a nagy adóbefizetések miatt általában ilyen szokott lenni. E mögött az állhat elsõsorban, hogy az infláció elõhozott egyfajta lelassulást, fogyasztáscsökkenést, ami által az adóbevételek is csökkentek.
Egyre kevesebb a pénz az államkasszában Fotó: Pixabay
A kormány még ezt látva is optimista maradt. Bármilyen hihetetlen, de egyáltalán nem foglalkozott nyáron ezzel a témakörrel, Varga Mihály pénzügyminiszter egy interjúban pedig csak annyit felelt, miszerint a kormány tekinti át a költségvetési folyamatokat, egyelõre nem lát okot az intézkedésre, de ha szükséges, akkor intézkedéseket fog hozni.
Pedig a szakértõk egyértelmûen kijelentik, hogy tarthatatlannak gondolják a deficitet. Az év hátralévõ részében arra számítanak, hogy a kormány egyrészt emeli a hiánycélját, amely viszont azt indikálja, hogy jövõre kell erõteljesebben a deficitet csökkenteni, másrészt még további kiadáscsökkentõ intézkedésekre számítanak.