Idén nyáron is több ezer iskoláskorú fiatal keresi az alkalmi vagy hosszú távú diákmunkák lehetõségét. Az egyik fontos kérdés, amit a legtöbben feltesznek maguknak, az az, hogy vajon milyen átlagbérrel számolhatnak egy nyári diákmunka során. Sokan még mindig fagyipénzként vagy aprópénzként gondolnak a diákmunkával megkeresett fizetésekre, ugyanakkor a képzettségtõl és a munkaórák számától függõen ez az összeg a néhány százezertõl egészen akár a félmillió forintot meghaladó összegig is változhat hangsúlyozta a Mind-Diák Szövetkezet elnöke.
Az elmúlt idõszakban két változás is kedvezõen hatott a diákbérekre. Egyrészt sokan nem tudják, hogy a tavalyi évben bevezetett 25 év alattiak szja- (személyi jövedelemadó) mentessége azokat a fiatalokat is érinti, akik diákszövetkezeteken keresztül vállalnak munkát így a bruttó bérük megegyezhet a kézhez kapott nettó fizetésükkel.
A szabályozás azonban összeghatárhoz kötött: aki havi bruttó 499.952 forintnál többet keres, nem mentesül az adó alól. Másrészt 2023 január 1-tõl emelkedett a minimálbér összege, bruttó 232.000 forint lett a havi, bruttó 1334 forint az óránkénti, 10.670 forint pedig a napi minimum.
A diákmunka órabére nem lehet alacsonyabb a mindenkori minimálbérnél: az átlag órabérek bruttó 1600-2200 között mozognak a 2023-as nyári szezonban, azonban ha a diák speciális szaktudással vagy nyelvismerettel rendelkezik, ez az összeg arányosan nõhet. Például, ha a diák a szünidõ felét azaz 6 hetet munkával tölti, 1600 Ft-os órabérrel számolva 384 000 Ft-ot kereshet, amely 25 év alattiként így a nettó fizetése lesz az szja-mentesség miatt.
A diákmunka órabére nem lehet alacsonyabb a mindenkori minimálbérnél: az átlag órabérek bruttó 1600-2200 között mozognak a 2023-as nyári szezonban Fotó: Freepik
Ha jogosítványt, nyelvtudást vagy speciális szoftverismereteket igénylõ feladatkört lát el, akkor pedig akár félmillió forintot meghaladó összeget is megkereshet egy nyár alatt, amibõl a közhiedelemmel ellentétben már nem csak a fagyipénzét tudja megkeresni. Ráadásul a diákmunka már nem csak a nyári szezonra korlátozódik.
A leggyakoribb nyári munkák azonban a turizmus, a vendéglátás és a kiskereskedelem szektorából kerülnek ki, ahol a diákok akár elõképzettség vagy tapasztalat nélkül is könnyen elláthatnak egyszerû, szezonális munkákat. Bónusz motivációt nyújthat, ha egy fiatal olyan helyen kap diákmunkát, ahol rokonai vagy esetleg barátai fõállásban dolgoznak.
A diákok gyorsan és könnyen pótolják a hiányzó vagy kiesõ munkaerõt. A cégek ezért egyre inkább támaszkodnak a diák munkavállalókra, és a gyakornoki programok iránt is észlelhetõ a kereslet élénkülése árulta el Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet elnöke.
Hozzátette, a diákok és általában a Z generáció egyik legnagyobb erõssége a rugalmas alkalmazhatóság és a gyorsaság: rövid idõn belül beletanulnak a legkülönfélébb feladatokba és igénylik is a rugalmas munkaidejû tevékenységeket. Alkalmazásuk számos elõnye közül mégis az egyik legkézzelfoghatóbb az utánpótlás-nevelés: egy nyár alatt a cégek potenciális szakembereket fedezhetnek fel a fiatalok között.