Egyelõre nem nyíltak meg az uniós pénzcsapok Magyarországnak, pedig óriási szükségünk lenne a támogatásokra, különösen a hatalmasra nõtt energiaszámláink miatt. A haszon.hu szakértõ segítségével kereste a megoldást, vajon honnan tudunk az ország számára létfontosságú devizához.
Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyûlésben már bejelentette, ha nem lesz meg az uniós pénz, akkor máshonnan kell beszerezni a hazai energia-infrastruktúra korszerûsítéséhez szükséges forrásokat, aminek összege elérheti a 16 milliárd eurót. És ebben nincs is benne Paks2.
Nos, akkor nézzük, ha nem ez EU-tól, akkor honnan lesz pénze az országnak. A Portfolió makrogazdasági vezetõ elemzõje, Madár István szerint erre négy lehetõség van. Újabb devizakötvényt bocsáthat ki a kormány, ám ennek jelenleg hat százalékos a forrásköltsége, ami nagyon magas, így nem nagyon éri meg.
Ha nem lesz uniós támogatás, a szakértõk szerint négy lehetõség van a pótlására Fotó: freepik.com
A Nemzetközi Valutaalap, azaz az IMF is felmerülhet egy komolyabb hitel esetén, ám õk csak az Európai Unióval partnerségben adnának pénzt. Mivel pont az EU tartja vissza az általa adandó támogatást, vélhetõen ez sem egy járható út.
A következõ lehetõség Kína, egy innen érkezõ anyagi segítségnek komoly geopolitikai ára szokott lenni. A negyedik esély maga Oroszország, amely a vele szemben érvényben lévõ szankciók miatt nem nyújthat közvetlen pénzügyi támogatást Magyarországnak.
Ugyanakkor természetesen ez is kijátszható, mégpedig azzal, hogy halasztott fizetést kérünk a gázszámláinkra. Amennyiben Moszkva rábólint erre, nyernénk pár évet, viszont senki sem tudja, hogy mennyit buknánk mindezen. Mit kérne mindezért Oroszország, és mi lenne az Unió reakciója.