Rendkívül magas adóskockázatot jelzõ szintre az eddigi "B mínusz/B"-rõl "CCC plusz/C"-re minõsítette vissza Ukrajnát az S&P Global Ratings, elsõsorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az orosz invázió okozta gazdasági károk miatt Ukrajna devizaadósság-törlesztési képessége most már egyre inkább a külsõ adományozóktól érkezõ finanszírozásoktól függ.
Az orosz katonai agresszió elsõ három hónapja után az ukrán gazdaság termelõkapacitásának hozzávetõleg a negyede és a legtöbb ukrán tengeri kikötõ az orosz fegyveres erõk által elfoglalt vagy blokád alatt tartott térségekben van. Az S&P Global Ratings azzal számol, hogy az export, a fogyasztás és a beruházások összeomlásszerû visszaesése miatt az ukrán hazai össztermék (GDP) reálértéken 40 százalékkal zuhan az idén.
Az Ukrajna elleni orosz invázió elhúzódásával az elemzõk szerint növekszenek az ukrán adóssághelyzet fenntarthatóságát terhelõ kockázatok Fotó: freepik.com
Egy másik globális hitelminõsítõ, a Moody's Investors Service is rendkívüli adóskockázatot jelzõ szintre, az addigi "Caa2"-rõl egy fokozattal "Caa3"-ra minõsítette vissza Ukrajna devizában és hazai valutában fennálló hosszú lejáratú szuverén adósságállományának osztályzatát. Azzal indokolta a lépést, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió elhúzódásával növekszenek az ukrán adóssághelyzet fenntarthatóságát terhelõ kockázatok.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) éves térségi elõrejelzésében közölte, várakozása szerint az ukrán hazai össztermék az idén 30 százalékkal zuhan, és ez a szûkebb kelet-európai és kaukázusi régióban is átlagosan 18,4 százalékos GDP-visszaesést okoz 2022 egészében.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató konglomerátum feltörekvõ piacokkal foglalkozó londoni elemzõstábja legújabb helyzetértékelésében azzal számol, hogy az ukrán GDP-érték 2022-ben 39 százalékkal zuhan.