A 2019 nyara óta elérhetõ babaváró kölcsön a lakossági hitelpiac meghatározó konstrukciójává vált, de a jelenlegi jogszabályok értelmében 2022 végén lejár a határideje. A hosszabbításról egyelõre nem tudni, ezért a gyermekvállalás elõtt álló családoknak érdemes mihamarabb elgondolkozniuk mihamarabb az igénylésen. Szakértõk szerint kiugró érdeklõdést egyelõre nem tapasztalnak a hajrához közeledve.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2022 januárjára 1600 milliárd forint közelébe duzzadt a babaváró hitel állománya, ezzel a teljes lakossági portfólió közel felét adó lakáscélú hitelek után a második legfontosabb termékké lépett elõ a kimutatott állomány alapján.
A rendkívül intenzív kereslet egyáltalán nem a véletlen mûve, hiszen az akár tízmillió forintos összegû hitel futamideje 20 év is lehet, miközben már az elsõ gyermek megszületésekor is kamatmentessé válik, három gyermek esetén pedig a fennálló tartozást az állam babaváró támogatásként kifizeti.
A miniszterelnök a közelmúltban beszélt arról, hogy a családtámogatási rendszert az új ciklusban szeretnék kibõvíteni, de nem bocsátkozott részletekbe. Nem tudjuk, hogy ez a babaváró kölcsönre is vonatkozik-e majd, éppen ezért nem érdemes az utolsó pillanatig halogatniuk a szerzõdés aláírását azoknak a családoknak, akik fontolgatják a hitelfelvételt magyarázta a 10perc.hu kérdésére Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont ügyvezetõje.
Arra külön is felhívta a figyelmet, hogy a konstrukcióval kapcsolatban van egy elég elterjedt tévhit is, amit érdemes tisztázni. A hitel szabad felhasználású, tehát nem csupán ingatlanvásárlásra, felújításra fordítható az igényelt összeg. Mivel 10 százalék feletti inflációval számolnak a szakemberek idén, és a hitelkamatok is a 7 százalékot súrolják már, a babaváró ebben a kontextusban még kiemelkedõbb lehetõségnek számít.