Amit azért eddig is sejteni lehetett, most kiderült, és ennek a magyarországi háztartások annyira nem fognak örülni. Ugyanis kiderült, hogy az annyit hangoztatott olcsó orosz gázból egy szó sem igaz, és hazánk gyakorlatilag a tõzsdei piaci áron kapja a gázt az új orosz szerzõdés keretében.
A Népszava megírta õsz óta öt-hatszorosa a rezsicsökkentéssel védett itthoni lakossági árnak, az orosz gázár, ráadásul a gáztárolók pedig többéves mélypontra estek az intenzív kitárolás miatt. A friss külkerstatisztikák alapján kiderült, hogy a magyar állami gázbeszerzés szinte teljes egészében a két hónappal ezelõtti tõzsdei piaci árakhoz igazodik.
A Portfolio információi szerint az állami MVM áprilisban lefedezi a következõ fûtési szezonra várható lakossági fogyasztás döntõ részét így egy elõre rögzített fix áron szerzi be a következõ hónapokban ténylegesen leszállított gázt , és ha a hidegebb idõ miatti plusz gázt kell venni, akkor azt már a téli hónapokban éppen aktuális tõzsdei árak mellett teszi meg.
Az annyit hangoztatott olcsó orosz gázból egy szó sem igaz, és hazánk gyakorlatilag a tõzsdei piaci áron kapja a gázt az új orosz szerzõdés keretében Fotó: freepik.com
Az éves magyar gázfogyasztás szûk felét még tavaly áprilisban, relatív alacsony akkori tõzsdei TTF gázár mellett fixálta az MVM, míg a piaci szereplõk jellemzõen az aktuális tõzsdei gázárak mellett tudnak gázt szerezni, amit a leszállítás után szintén egy-két hónapos fizetési határidõvel teljesítenek.
Ezek után érthetõ az is, hogy miért ért össze idén januárra a tõzsdei átlagár (828 euró/ezer köbméter) és a magyar beszerzési átlagár (860 euró/ezer köbméter), hiszen kellett még a piacról gázt venni a fogyasztási igények fedezésére. Ez alapján pontosan látható, mennyire nem igaz Vlagyimir Putyin azon bejelentése, hogy Magyarország a piaci árhoz képest az ötödéért jut az orosz gázhoz, amennyiért továbbadja a gázt a lakosságnak.
Az MVM már tárgyal a Gazprommal a gázért való fizetések rubelre történõ átváltásáról Fotó: rosbalt.ru
A fentiekbõl pedig egyértelmûen megállapítható, hogy az orosz gáz egyáltalán nem olcsó, és fõleg nem ez az alapja a rezsicsökkentésnek, hanem az, hogy a gázstratégiának megfelelõen a rezsicsökkentés fenntartása érdekében az olcsóbb árszint mellett már betárolt készleteket használja fel. Nem véletlen hogy az Energiahivatal adatai alapján ezért esett március második felére ötéves mélypontra a gáztárolók összesített készletszintje.
A fentiek ismeretében talán nem véletlen, hogy az MVM már tárgyal a Gazprommal a gázért való fizetések rubelre történõ átváltásáról mondta Eugene Sztanyiszlavov budapesti orosz nagykövet a RIA Novosztyi orosz portálnak. A diplomata szerint ezek a megbeszélések már le is zárultak, igaz, hivatalos bejelentés még nem történt.