Nem eshet senki ingatlanvásárláskor abba a hibába, hogy kizárólag a vételárra koncentrál, és a felmerülõ egyéb költségekrõl egyszerûen megfeledkezik. Utóbbiak ugyanis több tízezer forinttól akár a milliós nagyságrendet is elérhetik. Hogy melyek a legfontosabb pluszköltségek? Nos, például az ingatlanszerzési illeték, az ingatlanközvetítõi jutalék és a közjegyzõi díj.
Az OTP Ingatlanpont összeszedte egy közleményben, hogy a vevõk nagy részének mely kiadásokra kell odafigyelniük ingatlanvásárlás esetén. Például az ingatlantípustól függetlenül a lakásvásárlók nagy részének idén is be kell fizetnie az ingatlanszerzési illetéket, amely a vételár négy százaléka. Persze vannak ez alól kivételek, hiszen nem kell fizetni az építési telek megvételekor feltéve, ha négy éven belül felépül a ház , de szintén mentesül az illetéktõl, ha házastársak vagy egyenes ági rokonok közti adásvételrõl van szó, vagy a vásárláshoz a családi otthonteremtési kedvezményt (CSOK) igényelték és megkapták a vásárlók.
A pluszköltségek több tízezer forinttól akár a milliós nagyságrendet is elérhetik Fotó: freepik.com
Az illeték egyébként akár többszáz ezer forinttal csökkenthetõ is. Például ha valaki egy korábbi ingatlantól vált meg a vétel elõtt három éven belül, csupán az eladott és a vásárolt ingatlan értékkülönbözetének 4 százalékára kell illetéket fizetnie. A 35 év alattiaknál elsõ lakás vásárlásánál igényelhetõ az 50 százalékos illetékkedvezmény, ha az ingatlan vételára nem haladja meg a 15 millió forintot.
Az ingatlan megszerzésénél is adóköteles bevételhez juthat, aki drágábban adja el ingatlanát, mint amennyiért azt a megelõzõ öt éven belül vette. Az ingatlan értékesítésébõl származó bevétel és a korábbi vételár különbözetét 15 százalék jövedelemadó terheli, amelyet az egy éven belüli értékesítéskor 100 százalékban köteles kifizetni az eladó. Az adóalap azonban a második évtõl folyamatosan csökken, az ötödik év után pedig már nem kell jövedelemadót fizetni.
Idén is be kell fizetnie az ingatlanszerzési illetéket, amely a vételár négy százaléka Fotó: freepik.com
Az ingatlanközvetítõi jutalékra is felhívták a figyelmet, amelyet rendszerint a lakás eladója fizet, összege közvetítõtõl, illetve az ingatlan típusától, elhelyezkedésétõl függõen 2,5-5 százalék plusz áfa körül lehet. Mindezek mellett az adásvételnél számolni kell még egyebek mellett a lakáshiteleknél a közjegyzõi maximum 19 500 forint és folyósítási díjjal. Ugyanakkor, ha a közjegyzõ hivatali helyiségén kívül vagy 18 óra és reggel 8 óra között, illetve munkaszüneti vagy pihenõnapon készíti el a közjegyzõi okiratokat, akkor a megszabott díj emelkedhet.