Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én lépett ki az EU-ból, de a kilépés napján kezdõdött, közép-európai idõ szerint pénteken nulla órakor véget ért 11 hónapos átmeneti idõszakban jórészt a korábbi szabályrendszer maradt érvényben a kétoldalú kapcsolatokban. Az Egyesült Királyság és az Európai Unió kereskedelmének értéke a hivatalos statisztika szerint tavaly 668 milliárd font (272 ezer milliárd forint) volt.
Megszûnt a négy uniós szabadságjog, az emberek, az áruk, a tõke és a szolgáltatások akadálytalan áramlásának automatikus érvényesítése a kétoldalú forgalomban Fotó: freepik.com
Most mindez megváltozott, új szabályok léptek érvénybe 2021. január 1-tõl. Az Európai Unió és elõdszervezetei történetében a brit kilépésig nem volt példa teljes jogú tagország kilépésére. Az egyik legfontosabb változás az, hogy megszûnt a négy uniós szabadságjog, az emberek, az áruk, a tõke és a szolgáltatások akadálytalan áramlásának automatikus érvényesítése a kétoldalú forgalomban, és a brit kormány új, az EU-országokból újonnan érkezõkre is vonatkozó bevándorlási szabályozást léptetett életbe. Ráadásul megszûnt az Egyesült Királyság tagsága az Európai Unió egységes belsõ piacán és vámuniójában is.
Az Egyesült Királyság beszüntette az emberek szabad mozgását biztosító uniós szabadságjog érvényesítését Fotó: freepik.com
Az EU-polgárokat érintõ egyik legnagyobb jelentõségû változás a brit bevándorlási szabályozásban történt. Péntektõl ugyanis az Egyesült Királyság beszüntette az emberek szabad mozgását biztosító uniós szabadságjog érvényesítését, és mindenkire - vagyis az EU-ból és az unión kívüli országokból újonnan érkezõkre - egyformán érvényes, pontozásos elbírálási rendszerre épülõ bevándorlási szabályozást léptetett életbe. Ugyanakkor azok az EU-polgárok, akik a pénteki határidõ elõtt érkeztek, és már életvitelszerûen, törvényesen az Egyesült Királyságban laknak, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával.