A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég hozta nyilvánosságra a legújabb bérstatisztikákat. Ebbõl kiderült, hogy ma Magyarországon az elsõ nyolc hónapban 395 000 forint volt a bruttó átlagbér, ami nettó 263 000 forintos átlagkeresetnek felel meg. A bankmonitor.hu szakemberei megnézték, hogy ez az összeg mekkora hitel felvételéhez elegendõ.
Nos, a hitel mértékét és ezzel együtt a havi törlesztõt a pénzintézetek minden esetben az úgynevezett jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) alapján számolják ki. A JTM azt mutatja meg, hogy az adós jövedelmének hány százalékát teszik ki a fennálló tartozásainak havi törlesztõrészletei, ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adósságfék-rendelete alapján ez az arány soha nem haladhatja meg a jogszabályban meghatározott értékeket. Ezzel védik mindkét felet a túladósodástól.
Hitelfelvételi esélyét növeli, ha lemondja az ügyfél a nem használt hitelkeretet és hitelkártyát (Fotó: freepik.com)
A jelenlegi helyzetben egy átlagbér körüli fizetéssel rendelkezõ a teljes fizetésének 50%-át fordíthatja személyi kölcsön törlesztésre, feltéve, hogy ez az egyetlen hitele. Azaz, az egyhavi törlesztõrészlete nem haladhatja meg a 131 500 forintot. Jelzáloghitel esetén viszont a törlesztõrészlet csak akkor érheti el a bér 50%-át, ha a hitel kamatperiódusa legalább 10 év.
Bármilyen furcsának hangzik, de a törlesztõ elérhetõ kerete növelhetõ egy adott lehetõségnél. A JTM ugyanis azokat a hitelkereteket is figyelembe veszi, melyeket esetleg az ügyfél nem is használ. Az ilyen esetekben az elérhetõ keret 5%-ának megfelelõ törlesztõt feltételez minden bank. Tehát, ha valaki javítani szeretné a hitelfelvételi esélyeit, érdemes lemondania a nem használt folyószámla-hitelkeretet és hitelkártyát.