A Magyar Alvás Szövetség felmérése alapján kiderült, hogy a napközbeni szunyókálásnak számos elõnye van. Az alváshiányos állapotban, vagy csak kikapcsolódásként egyaránt hasznos lehet a szundi nap közben. Kétségtelen, hogy egészséges felnõttnek csökkenti a fáradtságát, javítja a hangulatát és a teljesítményét is, gyorsabb reakcióra és felfrissült memóriára számíthatunk. Otthon, egy rövidebb nappali szundi segíti a napközbeni mélypont elkerülését, és értékes felfrissülési lehetõség. Hatással van a stressz enyhítésére és a kevés éjszakai alvás ellensúlyozására, a heti egy-két nappali alvás csökkentheti a szív- és érrendszeri problémák kockázatát.
Ugyanakkor, legyen az bármilyen hihetetlen, akár káros hatással is lehet az emberre a délutáni szieszta. A negatív hatások között azonban elõfordulhat alvási tehetetlenség, vagyis a fáradtsági tünetek felerõsödhetnek, illetve az éjszakai alvásidõt és alvásminõséget csökkentheti, roncsolhatja. Ha több mint fél órát alszunk, akkor az alvási inercia miatt nehezen térünk magunkhoz.
A szakemberek szerint a rendszeres szundítás hatékonyabb, mint az alkalomszerû alvás ebéd után Fotó: freepik.com
A 2025 perces szundítás viszont mérhetõen növeli az éberséget és a szellemi teljesítõképességet, és nem is leszünk álmosabbak utána, mint elõtte voltunk. A megfelelõ idõpont ebéd után, legfeljebb 15 óráig, pihentetõ környezetben, csendes, nyugodt helyen, kényelmes testtartásban és normál szobahõmérsékleten. A szunyókálást követõ ébredésre hagyjunk idõt, mielõtt tevékenykedni kezdünk.
A szakemberek szerint a rendszeres szundítás hatékonyabb, mint az alkalomszerû. Ha módunkban áll rendszeresen szundítani, akkor fontoljuk meg, hogy a szokásunkká tesszük. Ha nincs rá lehetõségünk, akkor legalább a kritikus napokon igyekezzünk beiktatni: amikor nem aludtunk eleget elõzõ éjjel, vagy a szokásosnál nagyobb stressznek vagyunk kitéve. Érezhetõ lesz a különbség.