Ahogy arról a 10perc.hu is beszámolt, múlt szerdán kórházba került Gálvölgyi János színmûvész, miután légzési nehézségekre panaszkodott otthonában. Azonban végül nem mentõautó vitte egészségügyi intézménybe, hanem két lánya. Az eset komoly felháborodást váltott ki.
Most megszólalt egy mentõs is a Gálvölgyi-ügyben. A 40 éve a szakmában dolgozó szakember azt mondta, nem sajnálják a segítséget, csak a lehetõségeik végesek. A Pénzcentrum mentõs olvasója kitálalt a nehézségekrõl. A mentõs szerint a rendszerben van hiba, és nem biztos, hogy az OMSZ oldalán. Elmondása szerint az utóbbi években megnövekedett az indokolatlan hívások száma a mentõknél.
Láttam egy-két hívást az elmúlt negyven évben. A statisztikában is látható a 2020-as évben csökkentek a kivonulások számai Covid elsõ idõszakában mi is nagyon jól éreztük, nem hívtak mindenhez mentõt az emberek. A Covid alatt azonban egy idõ után az ügyelet nem ment ki a betegekhez, mondván nincs védõruhájuk, nekünk volt. Mi mentünk. A háziorvosok sem mentek ki, mert nem volt védõruhájuk. Mi mentünk. Aztán, ahogy elmúlt a járvány, az ügyeletek, a háziorvosok megneszelték, ez nekik nagyon kényelmes, ezután sem mentek ki - 2021-es emelkedés és azt követõen is" magyarázta a férfi.
Az utóbbi években megnövekedett az indokolatlan hívások száma a mentõknél Fotó: Facebook/OMSZ
A mentõs jelezte, hogy nagyjából ez idõtájt alakult ki az a rendszer az ügyeleteknél, hogy 3 budapesti kerületre jutott 1 ügyeleti autó, a kerületi ügyeleteken ülõ orvos, vagy mentõtiszteken kívül - bár a kerületek nem így szerzõdtek az ügyeletet ellátó szervezetekkel. "Ez is megérne egy misét. Vannak olyan városi ügyeletek, ahol 20 km-re lévõ városból jár át az ügyelet. Nem, nem megy át, csak szerzõdés van errõl, hamarabb megy a mentõ " - tette hozzá.
Beszélt arról is, hogy érdemes lenne meghallgatni egy nap bejelentési hanganyagát, hogy hányszor telefonál bejelentõ azzal, hogy nem kap sehonnan máshonnan segítséget. "Felhívtam az ügyeletet, a háziorvosomat, azt mondták, hívjak mentõt" - mondják a betegek.
Három budapesti kerületre jutott egy ügyeleti autó, a kerületi ügyeleteken ülõ orvos, vagy mentõtiszteken kívül Fotó: Facebook/OMSZ
A mentõs úgy fogalmazott, nem sajnálják a segítséget, de végesek a lehetõségeik. "Budapesten kétszer ennyi autó sem lenne elég. Azt is meg kellene értetni emberekkel, és igen, az már az edukációs hiányosság: mindenkinek jár a sürgõs szükség esetén az ellátás. Tehát sürgõs szükség esetén" - hangsúlyozta.
Példaként említett egy esetet, amikor egy nézõ egy focimeccsen könnyû sérülést szenvedett: autóval volt a család, de kérték, menjen érte mentõ mert így gyorsabban sorra kerül a kórházban.
"Elnézést kérnék, de meccsre van idõ, egészségügyi ellátásra nincs. Ez a magyar valóság a lakosság oldalán. Ehhez nem elég a kocsipark. Ha csak a valódi mentésekhez mennénk, akkor elegendõ lenne. Szoktam volt mondani, ha egy cég megrendelés állománya meghaladja a kapacitást, akkor vagy fejleszt, vagy lemondja a megrendelését. Nos, gondolom, ebbõl valamelyiket meg kéne tenni" - közölte a mentõs.