Az Országos Mentõszolgálat bejelentette, hogy belsõ vizsgálatot tart, vajon miért nem küldtek mentõt akkor, amikor bejelentést kaptak arról, hogy Gálvölgyi János fuldoklik és nagyon rosszul van. Mint megírtuk, a színmûvész kórházba került, és intentív osztályon fekszik kómában lélegeztetõgépre kapcsolva.
Nos, a vizsgálat szerint a mentésirányító hibázott, miszerint a bejelentõtõl kapott információk alapján a 2-es prioritási kategóriába sorolta az esetet; az 1-es jelenti a közvetlen életveszélyt. Az Országos Mentõszolgálat szóvivõje, Gyõrfi Pál elismerte mindezt, mondván, elemezték a telefonbeszélgetések hanganyagait, a számítógépes rendszerekben rögzített egyéb adatokat, a szabad mentõkapacitást és meghallgatták az érintett mentõdolgozókat is.
A vizsgálat megállapította, hogy a segélyhívást fogadó mentésirányító rosszul döntött, amikor a bejelentõtõl kapott információk alapján az esetet nem az életveszélyes kategóriába sorolta, ennek következtében nem történt meg a rendelkezésre álló és riasztható rohamkocsi azonnali kiküldése.
Az OMSZ belsõ vizsgálata megállapította, hogy a segélyhívást fogadó mentésirányító rosszul döntött Fotó: Facebook/OMSZ
A mentõszolgálat közleményében kitért arra, hogy a nehézlégzés (még ha már egy napja fennáll is) olyan riasztó tünet, amely magában hordozhatja az életveszély lehetõségét, és azt a hozzátartozó visszahívása során feltett, tájékozódó kérdésekkel sem lehetett kizárni.
A betegbiztonság érdekében mindig a súlyosabb lehetõséget kell irányadónak tekinteni. Fentieket alátámasztja az is, hogy a beteg állapota a késõbbiekben tovább romlott és jelenleg is intenzív osztályos kezelésre szorul.
Kunetz Zsombor orvos, aki több mint húsz évet dolgozott a mentõszolgálatnál, a Klubrádió Esti gyors címû mûsorában elmondta, ha valakinek légzési nehézsége és/vagy tudatzavara van, az azonnali mentõküldést kíván, tehát 1-es prioritású eset.
Hangsúlyozta, nemcsak a diszpécsert kell vizsgálni, hanem az egész körülményhalmazt, amely rámutat arra, hogy a mentõszolgálatnál milyen rendszerhibák vezethetnek idáig. Vajon milyen képzést kap, milyen protokoll alapján dolgozik egy mentésirányító, milyen utasítások alapján végzi a munkáját. Továbbá: milyen bejelentésekhez kell mentõautót küldeni, milyen bejelentéseket utasíthat el, hány mentõautó állt rendelkezésre akkor, amikor a hívás Gálvölgyi János rosszullétérõl megérkezett.